Uránkutatási program indul Bátaszéken

Az ausztráliai székhelyű WildHorse Energy (WHE) világszerte megindult 2,5 millió dollár költségvetésű uránkutatási és -feltárási programja keretében a Mecsek térségében is próbafúrásokat végez.

MNO
2008. 02. 20. 12:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Cégünk most egy jelentős munkafázishoz érkezett: megkezdődött a fúrásos kutatás” – mondta Barabás András, a WildHorse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója az első fázisban tervezett fúrásokra szánt 250 ezer dollár értékű kutatásról szerdán Bátaszéken tartott tájékoztatón. Hozzátette: a bátaszéki területen tavaly nyáron légi geofizikai mérést végeztek. Részben annak eredményeit, részben régi fúrási adatokat felhasználva tervezték meg a négy kutatófúrást. Bátaszéken korábban 0,01 és 0,07 százalék közötti minőségű uránércet mutattak ki 83 fúrólyukkal a mintegy 3 kilométer hosszan húzódó urántest mentén.

Az ügyvezető leszögezte: a cél egyelőre az, hogy meghatározzák a pontos uránkoncentrációt az ércben, s ha a laboratóriumi vizsgálatok igazolják az elvárásokat, akkor tavasszal belevágnak egy nagyobb fúrási programba, amely a már a 80-as években megkutatott részt elsősorban nyugat felé bővítené. Kérdésre válaszolva elmondta: „ha ez meghozza a várt eredményt, és elég nagy ásványvagyon kerül feltárásra, akkor esetleg már 2009-ben néhány fúrólyukon keresztül kísérleti jellegű kitermelést” is terveznek.

Pécsett az ősz során kezdenek kutatófúrási programot tíz mélyebb, költségesebb fúrással, majd az eredmények és a korábbi adatok feldolgozása, gazdasági, megvalósíthatósági, környezeti értékelések után dönt a cég, hogy folyamodik-e a bányászathoz szükséges engedélyekért – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy tapasztalnak-e lakossági ellenállást a tervezett uránbányászattal szemben, Barabás András jelezte: négy érintett település, Alsónyék, Bátaszék, Palotabozsok és Véménd polgármesterével a közelmúltban ismertették a terveiket, akik a folyamatos, korrekt tájékoztatás, illetőleg a környezeti kockázattól mentes technológia biztosítékával nem ellenzik a tevékenységet, sőt munkalehetőséget, adóbevételt remélnek településeik számára.

A konkrét technológiára vonatkozó kérdésre az ügyvezető elmondta, hogy az általuk alkalmazott eljárás világszerte ismert. A fúrólyukon keresztül zárt körben áramoltatott, oxigénnel, szén-dioxiddal dúsított vizet keringetik az érctartalmú kőzetben, ezáltal kivonják az uránt, majd visszasajtolják az oldószert. Ily módon nincsenek aknák, vágatok, meddőhányók, ércfeldolgozó üzem, nincs felszínre kerülő, környezetre káros hatás – tette hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.