Kizárólag a Szuverén Máltai Lovagrenddel áll fenn államközi megállapodáson alapuló, nagyköveti szintű diplomáciai kapcsolat – hangsúlyozta közleményében Kohári Lajos. Hozzátette: ez alapján a Szuverén Máltai Lovagrend – akárcsak a világ számos más országában – magyar földön is diplomáciai mentességet és jogosultságokat élvez.
A kommüniké kitér arra, hogy Magyarország kormányközi megállapodás alapján tart fenn kapcsolatot a Szent Lázár Lovagrenddel, a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend magyarországi helytartóságával és a johannita rend magyar tagozatával, amelyek bizonyos, tevékenységük végzéséhez szükséges könnyítéseket kapnak.
Kohári Lajos kiemelte: a tárca elutasította több hasonló szervezet nemzetközi jogi státusára vonatkozó bejegyzési kérelmét, így azok Magyarországon kizárólag polgári jogi alapokon működnek, és hiába hirdetik, hogy nemzetközi státuszt és kiváltságokat élveznek. Mint írta, a tárca semmiféle diplomáciai, illetve külügyi igazolványt nem adott ki számukra, mint ahogy diplomáciai rendszámot sem. A minisztérium erről tájékoztatta az érintett magyar hatóságokat, illetve megtette a szükséges bejelentést.
Ha az el nem ismert, csupán egyesületi alapon létező lovagrendek igazolványokat bocsátanak ki, azok a személyazonosság igazolására nem alkalmasak, és semmiféle kedvezményre, így könnyített, illetve soron kívüli határátlépésre sem jogosítanak fel senkit – áll a közleményben.
A Külügyminisztérium külön is elhatárolódik a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend Autonóm Perjelségeinek Szövetségétől és a Saint-Ouen és Csillag Szuverén Lovagrendtől, amelyek „azt sugallták, mintha a tárca elismerné őket, valamint az általuk a minisztériumnak megküldött dokumentumokat”.
Az MTI múlt hét szerdán számolt be arról, hogy egy Magyarországon egyesületként bejegyzett lovagrend „diplomata-útlevelei” és rendszámai ügyében nyomoz a rendőrség közokirat-hamisítás, illetve egyedi azonosítójel meghamisítása miatt. A Nemzeti Nyomozó Iroda gazdaságvédelmi főosztályának munkatársa, Trapp Zoltán akkor azt mondta: egy még februárban nyilvánosságra hozott nyomozás 10 milliárdos, bérleti szerződéseken alapuló csalássorozat mellékszálaként derült fény a lovagrendi útlevelek és rendszámok ügyére. Az egyik házkutatás során találtak rá egy autón a zöld színű rendszámtáblára, amelynek tulajdonosa felmutatta a Szent-Ouen és Csillag lovagrend által kiállított „diplomata-útlevelét” is.
A nyomozó közlése szerint tudnak olyan zöld rendszámról, amely mintegy 200 ezer forintos parkolási bírságot halmozott fel. Trapp Zoltán annak a veszélyére hívta fel a figyelmet, hogy ezek a rendszámok nagyon nehezen köthetők személyekhez, jelenleg csak 5-6 darabhoz tudnak autótulajdonost kötni. Azt korábban a nyomozó is leszögezte, hogy a nyomozás során a Külügyminisztériummal és a francia nagykövetséggel is együttműködnek a gazdaságvédelmi nyomozók. Trapp Zoltán közlése szerint a magyarországi egyesületi formához hasonlóan Franciaországban is regisztrálták a „lovagrendet”. A szervezet egyébként többek között egy felsőoktatási intézménnyel, illetve Sárbogárd önkormányzatával is kulturális együttműködési megállapodást kötött.
A nyomozó arra hívta fel a figyelmet, hogy aki lovagrendi útlevelet nyújt át azonosításra, közokirat-hamisítást, aki pedig lovagrendi rendszámot szerel az autójára, egyedi azonosítójel meghamisításának bűntettét követi el.
(mti)