A megyei bíróság ítéletében minden tekintetben, így összegszerűségében is jóváhagyta a Szombathelyi Városi Bíróság februárban született döntését. Az országban jelenleg közel négyezer tűzoltó pere zajlik a túlóradíjak miatt, több bíróságon egymástól eltérő ítéletek születtek. A szombathelyi az első, amelyben jogerősen pénzt is megítéltek a tűzoltóknak. A tűzoltók keresetükben 2004. május 1-jétől, az Európai Unióhoz való csatlakozástól kezdődően 2007. december 31-ig kérték a heti 40 órán felüli munkavégzésük után járó túlóradíjak megítélését. Az uniós csatlakozás előtt a magyar tűzoltók még heti 50-54 órát dolgoztak, időközben munkaidejük heti 48 órára csökkent.
A Szombathelyi Városi Bíróság elsőfokú ítéletében – és azóta három jogerős ítélet felülvizsgálata során a Legfelsőbb Bíróság is – 48 óra feletti munkavégzés esetén ítélte jogosnak a tűzoltók túlóradíját. A per során a szombathelyi és a megyei bíróság sem foglalt állást arról, hogy a tűzoltók esetében hány óra a heti munkaidő. Erről egyébként az idevonatkozó uniós irányelv is csak úgy fogalmaz, hogy az uniós munkavállalók munkaideje a túlórákat is beleértve sem haladhatja meg a heti 48 órát.
Az ítélethirdetés után Szombathelyen sajtótájékoztatót tartott a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ), amelynek elnöke, Kajsza Zoltán üdvözölte és mérföldkőnek nevezte a Vas Megyei Bíróság jogerős döntését. Hangsúlyozta, hogy nem adják fel a tűzoltók heti 40 órás munkahetéért vívott küzdelmüket, ebben a kérdésben fórumokon kívánnak célt érni. Szekeres Csaba, a HTFSZ ügyvédje elmondta: precedensértékűnek tartja a megszületett ítéletet, amely reményeik szerint felgyorsíthatja a folyamatban lévő, 85 tűzoltó-parancsnoksággal szemben indított pereket. Hozzátette: a vasi ítélet után a szombathelyi tűzoltóságnak, illetve azon keresztül a helyi önkormányzatnak és a magyar államnak el kell döntenie, kifizeti-e a tűzoltóknak jogerősen járó pénzt.
„Becslésünk alapján országosan 10 milliárd forint a tűzoltók követelése kamat és perköltség nélkül, amennyiben nem kerül sor ennek a kifizetésére, az 1 milliárd forintot is elérheti a további perköltség és a kamatok összege” – mondta. Az ügyvéd közölte: a katasztrófavédelem számításait alapul véve, a Legfelsőbb Bíróság döntése után egymilliárd forintnyi az az összeg, amit még vitatni lehet ezekben az ügyekben, a megegyezés tehát kézenfekvőnek tűnik.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.