Két ponton változik a felsőoktatási törvény 2009-ben

Két ponton módosul a felsőoktatási törvény a jövő évben: az egyik rendelkezés a felsőoktatási jelentkezéseket érinti, míg a másik passzus a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola és gödöllői székhelyű Szent István Egyetem integrációjáról szól.

MNO
2008. 12. 28. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási tárca által az MTI-hez eljuttatott tájékoztató szerint alapképzésre történő jelentkezésnél az adott képzési területen oktató egyetemek, főiskolák közösen döntenek arról, mely tantárgyakból szükséges az emelt szintű érettségi vizsga. Ezt a felvételi eljárást megelőzően legalább két évvel, a kormány által meghatározott érettségi vizsgatárgyak közül választva kell megtenniük.

A felsőoktatási intézmény határozza meg azt is, hogy milyen érettségi vizsgaeredményre és milyen középiskolai tanulmányi eredményre van szükség a felvételi kérelem teljesítéséhez. A kormány határozza meg, hogy mely esetben lehet megkövetelni az egészségügyi, illetve a pályaalkalmassági vizsgálaton való részvételt. Dönt azokról az érettségi vizsgatárgyakról, amelyekből a felsőoktatási intézmények választhatnak, és arról is, miként feleltessék meg a külföldi, külföldi rendszerű érettségi vizsgával jelentkezők eredményeit az emelt szintű érettségi vizsgaeredményekkel.

Szintén 2009. január 1-jén lép életbe a gödöllői Szent István Egyetem és a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola integrációja. A megszűnő főiskola az egyetem regionális központjaként működik tovább. A szervezeti integráció következtében az egyetem a felsőoktatás meghatározó intézményévé válik, különösen az agrárképzés és kutatás, a vidékfejlesztés, az élelmiszertermelés és élelmiszerbiztonság területén. A Szent István Egyetem a közép-magyarországi régió, a Tessedik Sámuel Főiskola a délkelet-magyarországi megyék hallgatóinak jelentkezését fogadja.

Az átalakuló egyetemen agrár, gazdaságtudományi, bölcsészettudományi, műszaki, pedagógusi, társadalomtudományi, természettudományi és orvosi, továbbá egészségtudományi területen folyik képzés. Az alapképzési rendszer felfutásával párhuzamosan a mesterképzés indítását is akkreditálták 18 szakon. A 2008/2009-es tanévre 560 jelentkező nyert felvételt mesterképzésre. A Szent István Egyetemen csaknem 15 ezer, a Tessedik Sámuel Főiskolán mintegy 5 ezer diák tanul. A két intézményben több mint kilencszázan oktatnak kilenc karon.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.