Az elsőrendű vádlottra 8 hónapot, míg a másod-, illetve harmadrendű vádlottra 1-1 évet róttak ki, 2 évre felfüggesztve. A vádlottak egy 2007. február 7-én lopás ügyében történt kihallgatás során, kihasználva a két sértett szellemileg sérült állapotát – egyikük cselekvőképességet kizáró, másikuk cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt áll –, emberi méltóságukat sértő helyzetbe hozták őket.
Az idős testvérpárnak olyan kérdésekre kellett válaszolniuk: hány kölyke van a kutyának, a macskának, a malacnak, a sünnek, a gorillának, a kakasnak, a jetinek, szőrös-e vagy tüskés a sün nemi szerve. A rendőrök felszólítására közösen énekelniük is kellett, majd nyelvüket kinyújtva meghajolni, de egy széktámlával történő kormányzásra, az autó hangját utánzó berregésre is rávették őket. A vádlottak mobiltelefonnal felvették a mintegy fél óra alatt történteket, és feltették a rendőrség belső hálózatára, amit ugyan később letöröltek, de egy kollégájuk lemásolta és feljelentette őket a katonai ügyészségen.
A rendőrök a bíróságon azzal védekeztek, hogy ők csak viccelődtek a két férfival, akik maguk kérték, hogy felvétel készülhessen róluk. Nem hivatalos személyként jártak el, mivel a szabad idejükben, munkaidő előtt beszéltek a két emberrel, akikkel nem is volt semmilyen ügyük, az állapotukkal pedig nem voltak tisztában.
A bíróság álláspontja szerint a szolgálati szabályzatban sehol nem szerepel, hogy a rendőr viccelődhet az állampolgárokkal. Azzal kapcsolatosan, hogy nem hivatalos személyként jártak el, a bíróság úgy foglalt állást, hogy a rendőrőrs épületében történtek során a rendőrök nem léphettek fel másként, csak hivatalos személyként. A bíróság a büntetés kiszabásánál enyhítő körülményként értékelte, hogy a három rendőr eddig kifogástalanul végezte a munkáját.
Az ítélet nem jogerős. A vádlottak és védőjük felmentésért, illetve enyhítésért, az ügyész a felvételt készítő elsőrendű vádlott esetében súlyosbításért fellebbezett.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.