Parragh: Hazánk a világ szemében a „lúzerország”

„Magyarországot külföldön is lúzerországnak tekintik, de mi is annak tartjuk magunkat, mert nincs az országnak önbizalma sem” – mondta Parragh László hétfőn Nagykanizsán. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a rendszerváltást követően az ország gazdaságszervezési tévútra került azzal, hogy mindent a piacra bízott, ezzel „közgazdasági értelemben mérhetetlenül kiszolgáltatta magát”. • Ha egyszer beindul – Újabb hitel: 440 millió eurós keretet az EIB-től

MNO
2009. 01. 26. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Parragh László szerint Magyarországot külföldön és belföldön is „lúzerországnak”, vesztesnek tartják. „Magyarországot külföldön is lúzerországnak tekintik, de mi is annak tartjuk magunkat, mert nincs az országnak önbizalma sem” – jelentette ki hétfőn a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a jelenlegi gazdasági helyzetet és a kilábalási lehetőségeket vázoló nagykanizsai előadásában. Parragh László a nyugat-dunántúli régió gazdasági évnyitójának keretében úgy fogalmazott: az ország mára elveszítette szuverenitását, mert kiszolgáltatta magát a hitelezőknek.

Köztudott: Fricz Tamás politológus a minap éppen azt fejtegette az MNO-nak az IMF-hitellel kapcsolatban, hogy a Valutaalap diktál, „nagy vonalakban átvette a kormányzást Magyarországon”. Fricz szavai szerint nincs önálló kormányzat, az ország erősen alávetett szerepbe került, a posztkommunista megfelelési kényszer erősen kitapintható Gyurcsányék mechanizmusaiban. A gazdasági válság ugyanakkor esélyt kínál arra, hogy valódi változások induljanak meg, de ebben csak magunkra számíthatunk.

Magyarország mindent a piacra bízott

Parragh kifejtette: a rendszerváltást követően az ország gazdaságszervezési tévútra került azzal, hogy mindent a piacra bízott. Magyarország azonban ezzel „közgazdasági értelemben mérhetetlenül kiszolgáltatta magát”. Hamis illúziónak nevezte, hogy a pénzügyi válság előtt Magyarországon már éppen túl volt a nehezén, de szerencsétlen pillanatban jött a krízis. Úgy látja, hogy a magyarországi gazdasági válság egyik oka csak a világpiaci krízis, a másik az, hogy a gazdasági struktúrákat csak részben alakítottuk át.

A gazdasági válságot „nagy valószínűséggel társadalmi válság követi”, ez pedig politikai válsággá válhat, ami a gazdaságnak nem érdeke, annak fontos a stabilitás. Senki nem tudja, hogy a bizalomvesztés meddig tart, „bízhatunk benne, hogy a pénzügyi válság hamarosan lecseng”, de a recesszió évekig tarthat – fogalmazott Parragh László. Helyes irányba mutató lépéseknek nevezte a kormány válaszait a válsághelyzetre, de kérdésesnek tartja, hogy mi valósul meg belőle. „Helyes volt, hogy háromszor is módosítottunk a költségvetést”, hiszen reagálni kell az előre nem látható helyzetekre, de a jelentős hitelfelvételt, a költségvetési szigorítást, az alapkamat jelentős emelését, az uniós források átcsoportosítását is összességében szintén a jó irányba tett lépések közé sorolta.

Kifejtette ugyanakkor, hogy számos látszatintézkedés történt, mint például a devizahitelesek megmentésére szóló felhívás, ami után következett a jegybanki alapkamat három százalékos emelése. Ide sorolta a nyugdíjak befagyasztását és a 13. havi nyugdíj korlátozását, mert a nyugdíjrendszer alapjaihoz a kormány nem nyúlt hozzá, így az előnyugdíjak, a rokkantsági ellátások és a fegyveres testületek korengedményes rendszerének felülvizsgálata sem történt meg.

Elképesztő a költségvetés finanszírozása

A kamarai elnök elképesztőnek nevezte, hogy „rendkívüli mértékben” megdrágult a költségvetés finanszírozása, csak a kamatkiadás elérheti a GDP 5 százalékét jelenti. Hozzátette: álságos vélemény, hogy most nem lehet adót csökkenteni, mert azt éppen most kellene megtenni, Magyarország versenytársai ezt már megtették. A vállalkozások szemszögéből a legfontosabb növekedési korlátok közé sorolta a nagy munkaerőköltséget és az adóterhelést, az árfolyamkockázatot, a beszállítói láncok, a szakképzett munkaerő hiányát, a munkaügyi szabályozás rugalmatlanságát és a gyenge kormányzati gazdaságfejlesztési programokat. Megítélése szerint az uniós források átcsoportosításával, a kifizetések felgyorsításával tompítani lehetne a gazdasági válság hatásait.

„Erős az adóprés, bejön a pénz, de kifolyik a rendszerből”

A 2007-es állami költségvetést elemezve az anomáliák között említette, hogy 360 milliárd forinttal több adóbevétel folyt be a tervezettnél, vagyis „erős az adóprés, bejön a pénz, de kifolyik a rendszerből”. A Magyarországon működő vállalkozások helyzetét elemezve kitért arra, hogy a külföldi tőke aránya 53,7 százalék az első száz magyarországi cégnél, és a nagy cégeknek kétszeres a termelékenysége a mikro-, kis- és középvállalkozásokhoz képest. Ez utóbbiak például 100 forint adóból 3 forintot tudnak leírni, a 250 fő felett foglalkoztató cégek viszont 58 forintot – részletezte az adóhivataltól származó adatok alapján. A magyar gazdaság kitörési lehetőségei között három tényezőt sorolt fel Parragh László. Szerinte egyrészt hozzá kell nyúlni a nagy elosztórendszerekhez, mint az oktatás, az egészségügy, a nyugdíjrendszer, a munkanélküli ellátás, a kutatás-fejlesztés és az államigazgatás, valamint az önkormányzati rendszer.

Másodikként emelte ki a közteherviselés reformját, hogy a gazdaság szereplőinek terhei csökkenjenek, harmadikként pedig érdemi párbeszédet és együttműködést szorgalmazott a gazdaság szereplői és a politikai pártok között is. Az érdemi kiadáscsökkentést, az uniós kifizetések felgyorsítását, a gazdaság kifehérítését, a korrupció visszaszorítását, a szociális juttatások szigorítását és a gazdaságpolitika hitelességének erősítését nevezte a kitörés erőforrásai között. Úgy ítélte meg, hogy valós akarat esetén már 2009-ben érezhetőek lennének pozitív változások, és a szlovák példához hasonlóan két éven belül „tartós növekedési pályára” állhatna a magyar gazdaság. Parragh László kijelentette: a pártfinanszírozásban, valamint az önkormányzati rendszer átalakításában egyezségre kell jutnia a kormányoldalnak és az ellenzéknek, „a többit a kormány saját hatáskörben meg tudja tenni, ha akarja”. A változtatásokkal tartós növekedési pálya, hatékonyabban működő rendszerek, olcsóbb finanszírozás, erősebb szociális háló, magasabb életminőség érhető el.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.