Szakszervezetek: a HÉV kiszervezése előkészítetlen

Előkészítetlen a HÉV kiszervezése: nem készült hatástanulmány, nem mérhetőek a hosszú távú hatásai, ráadásul 30 milliárd forint hiányzik ahhoz, hogy az állam létrehozza a tervezett közlekedési céget – többek között ezeket az érveket tartalmazza az a csomag, amelyet a VTDSZSZ hétfőn a BKV vezetőségének átnyújtott.  • Komplex BKV-sztrájk jöhet februárban

MNO
2009. 01. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között a HÉV kiszervezésének leállítását kéri a BKV vezetőségétől a cégnél működő tizenegy – elsősorban kötöttpályás – szakszervezet abban az ötpontos javaslatcsomagban, amelyet hétfőn nyújtottak át a döntéshozóknak – közölte Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnökhelyettese az MTI-vel.

A HÉV kiszervezése előkészítetlen: nincsenek hatástanulmányok, a koncepció hatásai jelenleg nem mérhetők fel és hiányzik az a 30 milliárd forint is, amellyel az állam beszállna egy, a BKV-val közösen létrehozandó közlekedési cégbe – mondta. „Javasoljuk továbbá, hogy a BKV Zrt. menedzsmentje a cég holdinggá történő átalakítását átmenetileg vegye le napirendjéről, és dolgozzon ki az érintett szakszervezetek bevonásával más alternatívát, mint például az önálló üzemigazgatóságok létrehozása” – részletezte Gulyás Attila.

Hozzátette, erre azért volna szükség, mert véleményük szerint későbbi időpontban, kedvezőbb piaci feltételek létrejöttével az üzemigazgatósági modellről könnyebb lenne az átállás a holding rendszerre. A szakszervezetek a nyomásgyakorlás elkerülése érdekében azt is kérik, hogy a munkáltató rendezze a létszámkeret feltöltését, amire még a májusi megállapodáson ígéretet tett. Az érdekképviseletek akkor úgy vélték, hogy néhány – például műszaki – területen létszámhiány tapasztalható a BKV-nál – emlékeztetett az elnökhelyettes.

A BKV menedzsmentjének küldött levélben a szakszervezetek azt is kérik a munkáltatótól és a fővárosi önkormányzattól, hogy dolgozzanak ki március 1-jéig egy olyan közép- és hosszú távú finanszírozási programot, amely igazolhatóan és kétséget kizáróan alkalmas a BKV Zrt. folyamatos, veszteségmentes működtetésére. Ha a cég vezetése elfogadja a javaslatokat, akkor a szakszervezetek hajlandók eltekinteni a sztrájktól; a menedzsment szerdáig tanulmányozza az érdekképviseletek levelében foglaltakat – tette hozzá Gulyás Attila.

A BKV Zrt. hétfőn azt közölte az MTI-vel, hogy továbbra is mindent megtesznek annak érdekében, hogy az esetleges sztrájk elkerülhető legyen. Mint írták: az egyeztetés a szakszervezetekkel szerdán tovább folytatódik, és a munkáltató legkésőbb kedden délig reagál a megállapodás-tervezetben foglaltakra.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.