A Körös és a Maros áradása jelentősen késlelteti a tiszai árhullám levonulását, emiatt a vízállás a következő napokban Csongrádnál és Mindszentnél másod- (750 centiméter), Szegednél első fok (650 centiméter) fölött marad – közölte Kozák Péter. A Tisza felső szakaszáról érkező újabb árhullám az új év első napjaiban az Alsó-Tiszán utolérheti az előzőt, Csongrádnál és Mindszentnél 10-20 centiméteres további áradást okozva. A jövő hét első felében várható tetőzéskor mindkét vízmércénél kevéssel 800 centiméter felett lehet a vízállás. Szegednél az akkor már apadó Maros miatt nem várható visszaáradás – tudatta az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.
A tartós hideg miatt a következő napokban fokozott jégképződésre, eleinte erősödő zajlásra, majd a jég beállására is kell számítani. A jelenlegi magas vízállás mellett kialakuló jégtakaró és az annak felszakadásakor meginduló zajlás az árvízi kockázatot jelentősen növeli. Az Alsó-Tiszán a mindszenti vízmércéhez tartozó szakaszon másod-, a szegedi vízmércéhez tartozó szakaszon elsőfokú készültség van érvényben. A védekezésben 272-en vesznek részt, ők főként a figyelőszolgálatot látják el, de munkájukat nehezíti, hogy a burkolatlan töltésszakaszok sok helyütt járhatatlanok – közölte Kozák Péter.
Apadás a Hármas-Körösön
Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Kettős-Körösön, a Hármas-Körösön pedig megkezdődött az apadás – közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pénteken az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a vízügyi szervezet 340 kilométer hosszúságú védvonalaiból a riasztás által érintett szakaszok hosszúsága egy nap alatt 71 kilométerrel, 189 kilométerre csökkent. Továbbra is másodfokon védekeznek a Hármas- és a Sebes-Körösön, a Berettyón és a Hortobágy-Berettyón. Az árhullám levonulása zavartalan.
Az igazgatóság működési területén a belvízzel elöntött területek nagysága változatlanul több mint 626 négyzetkilométer. A tíz belvízvédelmi szakaszból még mindig négyben harmadfokon, ötben másodfokon, míg egyben a legalacsonyabb szinten védekeznek. A szivattyútelepek és a mobil szivattyúk egy nap alatt hatmillió köbméter vizet emeltek át a főbefogadó folyókba és csatornákba. Kétsoprony önkormányzata megszüntette a legmagasabb szintű belvízvédelmi készültséget, így a térségben kilenc településen másodfokon, tízben pedig első fokon védekeznek az elöntések ellen. Az árvízvédelmi és belvízvédelmi munkálatokban az elmúlt 24 órában 621-en vettek részt.
Nem számítanak a helyzet javulására
A becslések szerint 833 négyzetkilométert boríthat belvíz az Alsó-Tisza vidékén, de a hótakaró miatt nehéz felmérni az elöntött terület nagyságát. A jövő héten várható felmelegedés miatt a helyzet romlására számítanak – tájékoztatta a regionális vízügyi igazgatóság vezetője pénteken az MTI-t. Az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság működési területén 272,5 négyzetkilométer vetést és 253,5 négyzetkilométer szántót borít víz – közölte Kozák Péter. A belvíz gyorsabb levezetése érdekében 28 munkagéppel folyamatosan kotorják a csatornákat, vágják a nádat. A másod-, illetve harmadfokú készültség mellett üzemelő 29 szivattyútelepen naponta átemelt víz mennyisége 4,9 millió köbméter. A védekezésben 234-en vesznek részt – tudatta az igazgató. A vízgazdálkodási társulásoknál másodfokú készültség mellett folyik a munka. Negyven településen van érvényben helyi vízkár-elhárítási készültség, a legrosszabb a helyzet Csanyteleken, Csongrádon, Kunszentmártonon és Pálmonostorán, ahol harmadfokú a készültség. A közelmúltban 2000 januárjában volt a legmagasabb – 1080,5 négyzetkilométer – az elöntött területek nagysága az igazgatóság területén.
Gondok Újfehértón
Csökkent a belvízzel elöntött terület a hideg, csapadékmentes időjárás hatására Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, de Felső-Szabolcsban és Újfehértón továbbra is súlyos a helyzet – közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője pénteken. A vízzel borított határrész 450 négyzetkilométerről (45 ezer hektárról) 400 négyzetkilométerre (40 ezer hektárra) csökkent az utóbbi 24 órában – mondta az igazgató. Kiemelte azonban, hogy Felső-Szabolcs három öblözetében és a települések közül Újfehértón változatlanul harmadfokú védekezésre van szükség. A Tisza-Túr-közben és a Szamos-Kraszna-közben másodfokúra mérsékelték a készenlétet, s további négy szakaszon védekeznek még ugyanilyen riasztási fokozat keretében, három helyen pedig elsőfokú a készültség. Jelenleg 13 szivattyútelepet működtetnek, ezek csaknem hárommillió köbméter belvizet emelnek át a csatornákba, folyókba és tározókba. Folyamatosan tisztítják az átereszeket, a zsilipeket, és folytatják a kotrásokat is a csatornákban. A vízgazdálkodási társulatok közül a felső-szabolcsi, a nyírségi és az ecsedi lápi tart fenn készültséget a területén, másodfok keretében víztelenítik az elöntött határrészeket.
Szabolcsban a harmadfokon védekező Újfehértó mellett 30 település önkormányzata másodfokú, hat pedig elsőfokú belvízvédelmi készültséget tart fenn. Nagy Sándor, a Nyíregyházával szomszédos Újfehértó független polgármestere elmondta: változatlanul kétszáz lakóházat fenyeget a belvíz a városban. A védekezést nehezíti a nagy hideg, a szivattyúzásnál használt tömlők közül több is szétfagyott az utóbbi napokban. A téli, csapadékmentes időjárás ugyanakkor lehetővé teszi a belvíz gyorsabb elvezetését, így a lezárt Munkás utcát már megnyithatták a teljes forgalom előtt. Öt utca – a Honvéd, a Görgey, a Kölcsey, a Rákóczi és a Part utca – viszont továbbra is részlegesen le van zárva az elöntések miatt. Az utóbbi napok nagy igénybevétele miatt több szivattyú is javításra szorul Újfehértón, ezért szilveszter napján valamennyin karbantartási munkálatokat végeznek, s napközben csak vészhelyzet esetén helyezik üzembe azokat az elöntéstől fenyegetett házaknál – tette hozzá a polgármester.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.