A tudomány és az innováció útján kell haladni

Tudomány és innováció nélkül nincs erős Európa, ezért a kutatás-fejlesztés különleges figyelemben részesült a magyar uniós elnökségi programban – hangsúlyozta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter, a Nemzeti Kutatási, Innovációs és Tudománypolitikai Tanács elnöke az Európai Kutatási Tanács (ERC) hétfői budapesti konferenciájának megnyitóján a Magyar Tudományos Akadémián (MTA).

MNO
2011. 06. 20. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Csúcseredmények ösztönzése az európai kutatásokban elnevezésű tanácskozásra, amelyet az ERC és az MTA szervezett, Magyarország európai uniós elnöksége kapcsán került sor Budapesten. Navracsics Tibor méltatta az ERC fiatal és tapasztalt kutatókat támogató ösztöndíjprogramját, amely pályázati rendszerben nyújt támogatást a kontinens legtehetségesebb tudósainak. Eddig 31 magyar nyerte el ezt a támogatást, közülük 21 hazai intézményekben folytatja kutatásait, s az ösztöndíj révén 26 millió eurót hoztak az országba.

Kroó Norbert, az ERC tudományos tanácsának magyar tagja elmondta, hogy második alkalommal rendeznek valamely EU-tagország elnökségéhez kapcsolódó konferenciát az ERC Ideas (Ötletek) című programjának bemutatására. 2007-ben indították az európai „intelligens agyelszívás” programját, amelynek keretében kétféle ösztöndíjrendszerrel támogatják a fiatal és tapasztalt kutatókat. A tudósok az elnyert támogatást valamely uniós tagországban kötelesek felhasználni. Az EU VII. kutatási keretprogramjában (2007–2013) 7,5 milliárd eurót fordíthattak a projektre.

Pálinkás József, az MTA elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a felfedező kutatásokat előmozdító Ideas-program a kutatás szabadságát biztosítja a legtehetségesebb tudósoknak. Az MTA elnöke emlékeztetett az Akadémia által 2009-ben indított Lendület-programra, amely a tehetséges magyar kutatók hazahívását és itthon tartását célozza. Az idén harmadszor kiírt pályázatot a 600 millió forintos kormányzati támogatásnak köszönhetően immár az egyetemekre is kiterjesztették, Máire Geghegan-Quinn, az EU kutatási főbiztosa videoüzenetében az ERC-programot igazi európai sikertörténetnek nevezte. Az Európai Kutatási Tanácsnak elsődleges szerep jut abban, hogy kontinensünk „innovatívabb” hely legyen. „Az ERC támogatásával megszülető ideák (ötletek) a társadalmi és technológiai innovációt mozdítják elő, amelyek, ha sikeresen alkalmazzák, hihetetlen gazdasági előnyökkel járnak majd Európa számára” – fogalmazott a főbiztos.

Cséfalvay: Többet kell költeni

Európának le kell győznie a világot ötletekben, innovációban – hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára a konferencia szünetében rendezett sajtótájékoztatón. Az államtitkár kifejtette, e cél megvalósításához a jelenleginél jóval többet kell költeni a K+F-re, ösztönözni kell a felfedező kutatásokat, s az uniós erőfeszítésekbe az összes tagországot be kell vonni.

Surján Laszló, az Európa Parlament képviselője az EP költségvetési bizottsága tagjaként azt emelte ki, hogy a mezőgazdasági és az elmaradott térségek felzárkóztatását célzó kohéziós programmal egyenértékű támogatást kell biztosítani a kutatásoknak is.

Helga Nowotny professzor, az ERC elnöke az ERC ösztöndíjrendszere kapcsán a magyar kutatók jó szereplését hangsúlyozta: a 12 új tagországból eddig hetvenen nyertek támogatást, köztük 31 magyar.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.