Érvénytelen lett a püspökladányi időközi országgyűlésiképviselő-választás első fordulója, mert a 40 428 választásra jogosult állampolgárnak csak a 28 százaléka járult az urnákhoz június 5-én. Az érvényességhez a névjegyzékben szereplő választók több mint a felének kellett volna szavaznia. Az időközi választást azért kellett kiírni, mert Arnóth Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője márciusban autóbalesetben elhunyt.
Elmaradt a meglepetés
A posztért négyen indultak. A Fidesz–KDNP Bodó Sándort indította, aki a szavazatok 52 százalékát szerezte meg. A második helyen a Jobbik jelöltje, Rigán István végzett, 27 százalékkal. A harmadik helyet az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó szerezte meg, aki a szavazatok 15,7 százalékát kapta, míg negyedik lett az LMP színeiben indult Kocsány József, akire a választók 3,6 százaléka voksolt. Az első forduló eredményei nem mutattak alapvető politikai átrendeződést a 2010 tavaszi választásokhoz képest. Akkor Arnóth 57,02 százalékot szerzett, a Jobbik politikusa 23,4-et, az MSZP-é 15,27-et. 2010 tavaszán még a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) és az MDF is tudott jelöltet állítani, ahol óriási meglepetésre az országos szinten gyakorlatilag nem létező, Csurka vezette párt megelőzte Dávid Ibolya jelöltjét.
Jól látszik, hogy a Fidesz–KDNP csupán minimális veszteséget szenvedett el, és a Jobbik erősödése betudható az egykori MIÉP-es szavazók átállásának. Az MSZP annak ellenére nem tudott erősödni, hogy Mesterházy is a körzetben kampányolt, és abban bíztak, hogy az egy éve hivatalban lévő kormányban való csalódottság eléri azt a mértéket, hogy lényegesen javítsanak korábbi eredményeiken. A szocialisták reménykedésének annyi alapja mindenképpen volt, hogy az országgyűlési körzetben 1990-ben, 1994-ben és 2006-ban az ő jelöltjük nyert, és 2002-ben is csak minimális vereséget szenvedtek. A szocialista áttörés egyelőre elmaradt, de érdemes a választás egy másik aspektusára is felhívni a figyelmet, amely alapvetően befolyásolhatja a második kört.
Csoda lenne a 25 százalék
Az országgyűlési választással egy időben Püspökladányban polgármester-választást is tartottak (ezt a posztot korábban ugyancsak Arnóth töltötte be), ezen a Fidesz–KDNP jelöltje, Dombi Imréné győzött. A város eddigi alpolgármestere a szavazatok 42 százalékát szerezte meg, mögötte egy független, majd egy ugyancsak független, de az MSZP által is támogatott jelölt végzett. A jobbikos polgármesterjelölt a voksok alig 14,5 százalékát kapta. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a sárréti városban a részvétel több mint negyvenszázalékos volt, ami értelemszerűen megemelte a megjelentek arányát az országgyűlési megméretésen is. A második fordulóban ezzel a hatással értelemszerűen nem kell majd számolni, így a nyári hétvégét és a választás viszonylagos tétnélküliségét figyelembe véve nagyon könnyen elképzelhető, hogy nem lesz meg az érvényességhez szükséges 25 százalékos részvétel.
Megismétlődik-e a rekord?
Püspökladányt leszámítva az első fordulóban a választási körzet több településén is bőven húsz százalék alatt volt a részvétel, és várhatóan ez most sem fog radikális mértékben növekedni. Az MSZP vártnál is rosszabb szereplése arra serkentheti a híveiket, hogy érdemes lenne kivárni az őszi újabb választást, hátha akkor több babér terem majd a párt jelöltjének. Nem ez lenne az első eset az időközi országgyűlési választások 1990 óta tartó történetében, hogy a második forduló is eredménytelen.
Legutóbb a pécsi 3-as számú körzetben nem sikerült negyedszerre sem képviselőt választani a súlyos balesetet szenvedett Toller László helyére, akkor csak a 2010-es országos voksoláson sikerült betölteni a megüresedett mandátumot. Az eddigi rekordot a Komárom-Esztergom megyei kisbéri körzet tartja, ahol az első parlamenti ciklusban csak nyolcadszorra sikerült képviselőt választani. A helyiek érdeke is, hogy ez a rekord ne kerüljön veszélybe.
(Forrás: valasztas.hu, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.