Egy kis pince nagy dobása: még a miniszterek is csettintettek + Képek

A gödöllői kastélyban hűvös rozét kortyolgató delegáltak közül bizonyára kevesen gondolták volna, hogy a finom nedű nem a messze földön híres villányi vagy szekszárdi borvidék pincéiből való. Az uniós elnökség asztalára került rozépalackokba a Csepel-sziget öntéstalaján érlelődő szőlőből erjesztett zamatos bort a szigetcsépi Gál pincészet, a tulajdonosok pedig büszkék, hogy számos sikert értek el az országos és külföldi bormustrákon.

Gabay Balázs
2011. 06. 19. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigetcsépen és környékén már a XVI. században is termesztették a hagyományos magyar szőlőfajtákat. Ezek idővel avilágfajtákkal is kiegészültek. A környék pincészetei – köztük a Gál famíliáé – így többek között rajnai rizlinggel, szürkebaráttal, cabernet sauvignon-nal, kékfrankossal és pinot noirral is foglalkozik olyan hungarikumok mellett, mint például a cserszegi fűszeres és az ezerjó. A pincészet szőlőterületének nagyobb részét 1999 és 2004 között telepítették, a termelés növekedésével párhuzamosan pedig a komolyabb eredmények sem maradtak el.


A Gál család

„A legnagyobb hazai sikerünk talán a rozévilágversenyen elért – egymást követő – két aranyérem volt, ahol 27 ország majd 900 bora versenyzett, ezek mindössze 5 százaléka nyert aranyat – mondja Gálné Dignisz Éva, a pincészet egyik vezetője. A 2010-es év bortermelője választáson első nőként a legjobb öt jelölt közé kerülő borászhölgy a férjével vezeti a családi vállalkozást, melyhez az utódok, Zsuzsanna és Csaba is komoly munkával járulnak hozzá. – Úgy gondolom, hogy a jelöléskor már nem számított hátránynak vagy előnynek, hogy nő vagyok, inkább a szakmai előmenetelt vették figyelembe. Már az is jó érzéssel töltött el, hogy a legjobbak közé választottak, hiszen titkon mindenki reménykedik benne, hogy egyszer bekerül ebbe az előkelő társaságba. A szakma szerint ez a díj a borászok Kossuth-díja, szóval hatalmas felkészültséget igényel a jó eredmény elérése.”


Fontos a tálalás

Külföldre is győzni járnak

Felkészültségben pedig nincs hiány a Gál pincészet háza táján. Dignisz Éva férje ugyanis szőlészként végzett, a tulajdonos pár tehát remekül ötvözi a szakmákat. Kettejük szakmai felkészültségének bizonyítéka a díjak és aranyérmes borok garmadája, felsorolni is nehéz lenne őket. Ráadásul a pincészet a határokon túlra is elvitte a magyar bor jó hírét: egymás utáni két évben is Champion-díjat nyertek a VinAgora nemzetközi borversenyen (a világ tíz legjelentősebb borversenyének egyike), valamint kékfrankos rosé boruk a 2009-es és 2010-es Cannes-i Le Mondial du Rosé versenyen is aranyérmet kapott. A fenti eredmények hallatán már nem is annyira meglepő, hogy a magyar uniós elnökség többek között a Gál pincészet boraival kínálta a gödöllői tárgyalóasztal mellett helyet foglalókat.

„Még tavaly novemberben választották ki a borokat. A pályázaton meghívásos alapon azok a pincék indulhattak, melyek korábban nyertek nemzetközi díjat, vagy Az év bortermelője elismerést megkapták. Mi két rozénkat küldtük el, és nagy örömünkre mindkettőt kiválasztották. Külön visszajelzést nem kaptunk Gödöllőről, de a minisztériumokból, a Parlamentből és az elnökség további tárgyalási helyszíneiről is hetente jöttek megrendelések, tehát valószínűleg e borok is jól illettek a gasztronómiai kínálatba – nyugtázza a nagy sikert Dignisz Éva.


A szigetcsépi borház

Nem vágynak a Tescóba

„Mindenekelőtt családi pincészet kívánunk maradni – szögezi le a pincetulajdonos. – Az országos versenyeken ugyan kiemelkedően szoktunk szerepelni, de egy-egy nevesebb fővárosi éttermet leszámítva a budapesti gasztronómiából kevés az érdeklődő. Terjeszkedni viszont nem szeretnénk, hacsak a pince kibővítése és egy borszaküzlet kialakítása nem számít annak. Az egyre nagyobb problémát okozó fagy miatt nemrég vásároltunk egy 12 hektáros területet a Balaton-felvidéken. Ezzel az eddigiektől eltérő összetételű és fajtájú borokkal is szolgálhatunk majd.”


Gondos kezek munkája

Az ország egyik „kézműves pincészete” tehát továbbra is megmarad annak, ami eddig is volt: csúcsminőség családi együttműködés révén. A sikerek pedig tovább sorjáznak: a novemberi országos újborverseny és a decemberi rozé borverseny aranyérme (zweigelt rozé) után 2011-ben Gálék begyűjtötték a legeredményesebb pincészet vándordíját (3 arany és 3 ezüstérem) a XXXII. Országos Borversenyen.

A legnevesebb picészetek részvételével zajló megmérettetés eredménylistája ezen a linken található.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.