Magyarország nem fogad el bármit + Videó

Az áttörés megtörtént, megállapodás közeli állapotba került hazánk – közölte Fellegi Tamás a Rájátszásban.

Németh Tamás
2012. 04. 25. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az áttörés megtörtént, az összefogásnak és az Európai Bizottságnak eljuttatott megfelelő válaszoknak köszönhetően megállapodás közeli állapotba került hazánk – kezdte Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter a Rájátszásban. Az elmúlt két-három hétben egyértelművé vált, hogy azok az álláspontok, amiket Magyarország felsorakoztatott, helytállóak, hozzátéve: bebizonyosodott, hogy a kettős mérce nem mehet tovább. Fellegi hangsúlyozta, hogy a tárgyalások pontos menetrendje a következő napokban dől el.


Azzal kapcsolatban, hogy az adatvédelmi hatóság függetlenségének és a bírói nyugdíjkorhatár csökkentésének ügyében Brüsszel az Európai Bírósághoz fordul, a miniszter elmondta, Magyarország kész megvédeni álláspontját a bíróság előtt. Kifejtette: maga a tárgyalási folyamat teljes mértékben elkülönül attól, hogy mik kerülnek az Európai Bíróság elé. „Ez egy külön csatorna” – hangsúlyozta.

Korábban beszámoltunk róla, hogy Fellegi Tamás IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter Budapesten tartott sajtótájékoztatót. Fellegi akkor elmondta, a hitelkeret nagyságáról a tárgyalóasztalnál lehet megállapodni, amely az egyeztetések témája lesz. A tárgyalások kezdetével és időpontjával kapcsolatban még nem adott tájékoztatást a politikus, de bejelentette, hogy a kormány ragaszkodik az egykulcsos adórendszerhez.

Fellegi felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország nyitott azoknak a kérdéseknek a megvitatására is, amelyek nem voltak aktuálisak a tárgyalások megkezdéséhez. „A megfelelő kompromisszum megkötése a cél” – szögezte le a tárca nélküli miniszter a Hír Televízióban.

„A tárgyalásoknak nem volt előfeltétele a terv, fontos lépés volt, de attól függetlenül” – mondta el Fellegi azzal kapcsolatban, hogy a kormány elküldte hétfőn Brüsszelbe a Széll Kálmán-terv 2.0 programját, amelynek része a konvergenciaprogram és a Nemzeti reform program is. „Rögzített határidőre, a tárgyalásoktól függetlenül is el kell készíteni ezeket a terveket – fogalmazott. Az már más kérdés, hogy a két dolog – a tárgyalások és a program elküldése – most valóban összetalálkozik – tette hozzá.

Azzal kapcsolatban, hogy a kormány milyen jellegű csomagról kíván tárgyalni majd a Nemzetközi Valutaalappal, Fellegi azt mondta, egy elővigyázatossági csomag lenne optimális, de valóban szó van egy elővigyázatossági elemekre épülő, készenléti hitelkeretről is. Mint mondta: az elővigyázatossági hitelkeret feltételrendszeréről még nem kezdtek tárgyalni. „Az egész folyamat legfontosabb része, hogy a felek készen állnak rá” – tette hozzá. Kitért arra is: ez egy politikai kérdés, amelyben azt lehet mondani, Magyarország bármiről kész tárgyalni, ugyanakkor nem fogad el bármit. Fellegi Tamás a Rájátszásban fontosnak vélte annak tisztázását, hogy milyen feltételek mellett mi fogadható el.

„Teljesen egyértelmű, hogy az előtárgyalási szakaszban az általánostól eltérő feltételek hangzottak el Magyarországgal szemben – emelte ki, hozzátéve: „a volt vagy valós sérelmek tetten érthetőek.” Szerinte egy ország hitelképessége valóban politikai feltételekhez van kötve, ugyanakkor – ahogyan Fellegi fogalmazott – fontos szétválasztani a szereplőket. Felhívta rá a figyelmet, hogy arra kell koncentrálni, amit Magyarország vállalt – és amit be is fog tartani –, az úgynevezett teljes „goodwill” mellett minden kérdést megvitatni. Magyarország ma egy védőhálót kíván maga köré, ez jelent garanciát a nemzetközi pénzpiacoknak arra, hogy itt a befektetők pénze biztonságban van – folytatta Fellegi.

A Hír Televízió azon kérdésére, hogy mennyire lehet tartós a Magyarország körül kialakult pozitív üzleti hangulat vagy a forint rekordnagyságú erősödése, Fellegi azt mondta, a tárgyalásokon öt fél vesz részt (EKB, EU, IMF, MNB és a kormány), amely nagy kockázattal jár. Ha „értelmes” összeget foglal magába a védőháló, a pénzpiacok megnyugszanak, de ha túl magas, az negatív hatásokkal járhat.

Arra a kérdésre, hogy Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár is részt vesz-e majd a tárgyasokon Fellegi úgy felelt, a kormány kezében van, hogy ki milyen pozícióból, milyen stallumból folytat majd tárgyalásokat.

Ismert, az Európai Bizottság szóvivője szerdán bejelentette, hogy megkezdődhetnek a tárgyalások Magyarországgal a pénzügyi segítségnyújtásról. Elmondása szerint a testület döntést hozott a Magyarországgal szemben indított három kötelezettségszegési eljárás ügyében. A Magyar Nemzeti Bank függetlenségével kapcsolatban a kormány válasza és Orbán Viktor keddi ígéretei alapján úgy látják, a jogszabály meg fog felelni az uniós jogszabályoknak, így készen állnak arra, hogy lezárják az eljárást. Ennek hatására szárnyalni kezdett a forint, és mint hírportálunk arról beszámolt, egy forintra közelítette meg idei árfolyamcsúcsát: kora délután 286,57 forinton is jegyezték az eurót. Az elemezők a szerdai nap folyamán pedig arról beszéltek, akár két héten belül Magyarországra utazhat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU tárgyalóküldöttsége. „Máris megy a telefonhívás Washingtonba”, s az IMF és az EU tárgyalói feltehetően a következő két hétben Budapestre utaznak – fogalmazott elsők között Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója. A magyar elemzők szerint ha Brüsszel nem emel kifogást a Széll Kálmán-terv 2.0 programmal szemben, akkor az IMF is el fogja fogadni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.