„Ugyan kérem! Ez nem rangadó már. Két, csak a múltjából élő silány szedett-vedett társaság. A gyenge magyar mezőnyben sem tényezők sajnos. A két szurkoló tábor egymásra találása csupán az esemény, a meccset akár le sem kéne játszani.” Egy internetes hozzászólás szövege ez, a téma természetesen az Újpest és a Ferencváros labdarúgócsapatának összecsapása. Valóban: a meccs nem a bajnoki címért megy, ugyanis a 10. és a 11. helyen állnak a tabellán a tizenegyek. Úgyhogy aligha csoda, hogy többeket érdekel a végeredménynél az, hogy vajon balhé lesz-e.
Ennek ugyanis hagyománya van: a Fradi–Dózsa ellentét legalább annyira éles, mint amennyire nem illik össze a lila és a zöld szín. A szocializmus idején ugyanis a negyedik kerületi csapat a Belügyminisztérium fennhatósága alá tartozott, míg a kilencedik kerületiek a vidék csapatát adták, őket a Földművelésügyi minisztérium pátyolgatta. A szurkolók ugyan a pályán elért eredményekkel heccelik egymást (az elkötelezett lilák a múltkori 6:0-s sikerüket emlegetik, a zöldek pedig az őszi szezonban vágott három góljukkal hencegnek), ezeknek a derbiknek szokott lenni nulladik és harmadik félidejük is, melyek végeredményét valamivel nehezebb kikövetkeztetni.
Igaz, lengyel mintára már Magyarországon is meghonosodott az ustawka, vagyis amikor a szimpatizánsok nem az utcán vagy a stadionok közelében esnek egymásnak, hanem egy előre megbeszélt, félreeső helyen. Ezeken a külön rangadókon nincs se rendőri felügyelet, se repülő sörösüveg: jellemzően fehér és fekete pólót húznak magukra az egymással szemben álló, eszköztelen felek, és aztán indul a bunyó. Ezekről a verekedésekről ha készül egyáltalán videó, akkor az nem tévéstáb felvétele lesz, hanem jellemzően mobiltelefonnal rögzített filmecske. Az arcok nem felismerhetők rajta, és hang helyett is sokszor valamilyen street-punk-klasszikus hallható.Az ustawkások úgy vannak vele, hogy a balhé lerendezése így egyrészt sokkal egyenesebb és tisztességesebb, másrészt így tudják elkerülni a leghatékonyabban azt, hogy ijesztgessék a járókelőket és hogy visszatérő szereplői legyenek a térfigyelő kamerák felvételeinek. Vagyis ha lesz is balhé, nem a nagyközönség előtt, a városközpontban zajlik majd le. Nem utolsó érvrendszerükben az sem, hogy így elkerülik az olyan típusú késeléseket, amely két éve történt: akkor egy 17 éves fiút szúrtak meg, a rendőrök pedig 14 embert előállítottak, könnygázt vettek be.
Talán ennek is köszönhető, hogy a két kerület polgármestere, Bácskai János és Wintermantel Zsolt egy focimeccsel kísért sajtótájékoztatón békés szurkolásra kérte az ultrákat. Közleményükben azt írják: „Mindketten rajongunk a fociért, a férfias, de sportszerű játékért, és mindketten azt akarjuk, hogy a magyar labdarúgás mielőbb visszanyerje régi rangját, a hazai mérkőzések ismét igazi ünnepet és örömteli családi programot jelentsenek. Ennek érdekében új hagyományt kívánunk teremteni tavalyi kezdeményezésünkből, ami nagyon sikeres volt.”
Kommünikével mindenesetre a rendőrség is készült: ebben arra figyelmeztetnek, hogy tudnak arról, hogy többen hamis jeggyel akarnak majd a stadionba jutni, büntetőeljárást is indítanak, ha ilyet találnak, illetve tudatják azt is, hogy a szurkolók kétszeri ellenőrzésen és beléptető rendszeren keresztül tudnak majd belépni. Szabálysértési eljárás indul azok ellen, akik pirotechnikai eszközökkel próbálkoznak, s az idei jogszabályváltozások után az ellen is, „aki arcát a sportrendezvény helyszínén olyan módon takarja el, hogy felismerhetetlenné váljon”.