Seuso-ügy: Zelnik provokálja az államot

Zelnik István műgyűjtő nem ismeri el, hogy a magyar állam a Seuso-kincs tulajdonosa. Vagy mégis?

Tölgyesi Gábor
2012. 08. 10. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feltehető, hogy a Seuso-kincs egykori megtalálója, Sümegh József amatőr régész nem önkezével vetett véget az életének 1980-ban, hanem meggyilkolták. A Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg is vizsgálódik: nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének megalapozott gyanúja miatt. Bizonyos, hogy a Seuso-kincs több műtárgya annak idején hamis libanoni származási iratok alapján került Northamton lordjának birtokába: a Seuso-kincs a műkincspiacon azóta eladhatatlan. Még további bizonyításra vár, hogy a műkincsek Magyarországról származnak: hazánk ugyan elvesztett egy pert, ám a magyar állam a tulajdonosi követeléséről nem mondott le.

Magyarország a Seuso-kincs tulajdonosának tekinti magát. Ha Zelnik István megvásárolja a műtárgyakat, a magyar jog szerint bűncselekményt követ el.


Zelnik István műgyűjtő augusztus 1-jén jelentette be, hogy megvásárolja a Seuso-kincs nyolc legfontosabb darabját, hazahozza, bemutatja – amennyiben a magyar állam lemond a tulajdonosi követeléséről −, majd végrendeletében Magyarországra hagyja. Ám a magyar jog szerint ha a műgyűjtő – annak ellenére, hogy hazánk fenntartja az álláspontját − megvásárolja a műkincseket, bűncselekményt követ el: orgazdaság, bűnpártolás lehet a vád. Az Emberi Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkársága a műgyűjtő bejelentése óta többször is egyértelművé tette: a magyar állam továbbra is a Seuso-kincs tulajdonosának tekinti magát.

Ám az Aranymúzeum alapítója nem enged a feltételeiből, csütörtöki sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, szerinte a magyar államnak kellene lépnie. Mégis úgy nyilatkozott: ha a magyar állam nem fogadja el az ajánlatát, akkor nem fogja megvásárolni a műkincseket. Mindezek ismeretében nem elhanyagolható kérdés: Zelnik István műgyűjtő jelenleg mit gondol, jogos-e a magyar állam tulajdonosi követelése?  A Seuso-kincsek Magyarországot illetik-e meg, vagy sem? Egyáltalán, mi motiválja, kinek a megbízásából akarja a Seuso-kincset megvásárolni? Meglehetősen kockázatos volna, ha a magyar állam feladná jelenlegi álláspontját.

Részletek a Magyar Nemzet augusztus 10-i, pénteki számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.