„Az Országház épületének idén befejeződő burkolatcseréje végképp halaszthatatlanná tette a Kossuth tér rekonstrukcióját. A hamarosan teljes szépségében pompázó épület környezete nem maradhat olyan, mint egy lerobbant áruházi parkoló” – mondta Wachsler Tamás az MTI-nek.
A SIP programigazgatója felidézte: a legkiválóbb magyar tájépítészek, közmű-, közlekedési, valamint mélyépítési szakemberek vettek részt a tervezésben. A látványterveket mindenki megnézheti a SIP honlapján: „a nemzet főtere” aszfalt- és autómentes lesz, a jelenleginél tágasabb és zöldebb, a gondosan válogatott cserjeállomány megháromszorozódik, és nagy vízfelületek is megjelennek. Az új, 33 méter magas országzászló köré elegáns és tartós bazaltburkolat kerül. Százhúsz év után végre méltó foglalatot kap az Országház – jelentette ki Wachsler.
„A program indulása óta eltelt egy évben megszereztük a megvalósításhoz szükséges tekintélyes számú engedélyt, és a fővállalkozók kiválasztására kiírt tender is eredményesen ért véget” – mondta el az igazgató. Az alkalmasnak talált jelentkezőkkel elektronikus árlejtéssel bonyolították le a tender utolsó szakaszát, amelynek során a résztvevők egymás ajánlatait látva licitálhattak, végül a legalacsonyabb – 14,63 milliárd forintos – árat vállaló KÉSZ Zrt. nyert.
Wachsler Tamás hangsúlyozta: a fővállalkozó csak akkor jut az általa elvégzett munka után járó pénzhez, ha igazolja, hogy alvállalkozóit rendben kifizette. A KÉSZ Zrt. az előre nem látható esetleges pótmunkák költségeit sem számíthatja fel, a szerződés szerint ennek kockázatát a kivitelező külön díjazás nélkül viseli. A fővállalkozó már felvonult a Kossuth téren, és megkezdte a munkát – közölte a programvezető: a Parlament északi oldalánál a korábban megkezdett mélyépítés jól halad, és gyakorlatilag befejeződött a vízművek által végzett jelentős közműcsere. Ennek kapcsán az Országház közműkiszolgálását megújították, és az alsó rakpart új burkolatot kapott.
Az északi oldalon létrejövő létesítmény mínusz négyszintes lesz: az alsó hármat a hatszáz autó fogadására alkalmas mélygarázs foglalja el, a felsőt pedig a Parlament látogatóközpontja. „Az ország egyik legvonzóbb nevezetességét évente több mint négyszázezren keresik fel, ideje, hogy az ő fogadásuk, kiszolgálásuk is megfelelő színvonalú legyen” – hangsúlyozta a programigazgató.
Az Országház 15-ös udvarának lefedésével és átépítésével kialakítanak egy parlamenti múzeumot is – hívta fel a figyelmet Wachsler Tamás, elmondása szerint már megkezdődött a gyűjtemény összeállítása. A múzeum második világháború előtti anyaga nagyobbrészt megvan, de komoly értékek semmisültek meg, amikor barbár módon sok szobrot beolvasztottak – tette hozzá.
Az Országgyűlés döntése alapján a Kossuth tér szobrainak tekintetében az 1944 előtti képzőművészeti arculat visszaállítását kell megvalósítani Andrássy Gyula, Kossuth Lajos, Tisza István és II. Rákóczi Ferenc emlékműveivel; ezek közül eredetiben csak a fejedelem szobra áll a téren. Wachsler Tamás beszámolója szerint a Rákóczi-szobor restaurálására vonatkozó tender befejeződött, rövidesen aláírják a szerződést a kiválasztott vállalkozóval, és néhány héten belül a műalkotás lekerül a talapzatáról.
„A Rákóczi-szobor olyan állapotban van, hogy ha most nem restaurálják, akkor félő, hogy magától ledől. Még második világháborús és 1956-os lövésnyomok is találhatók rajta, statikailag veszélyesen meggyengült” – árulta el az igazgató. A régi, szintén rossz állapotú talapzat helyett új épül a jelenlegitől néhány méterre.
A Kossuth-szoborra vonatkozó tendert is kiírták, júniusra várható az eredményhirdetés. A háború előtt a téren állt Kossuth-szobor most Dombóváron található, a közbeszerzési eljárás majdani győztese ennek a másolatát fogja elkészíteni. Zajlik az Andrássy-szobor pályázata is, az első forduló nyolc pályázója közül a beadott mintadarabok alapján a bírálóbizottság egyhangú döntéssel választotta ki azt a három művészt, akitől az egész lovas szobor kicsinyített mintáját árajánlattal együtt bekéri. „Hasonlóan állunk a Tisza-szoborral is: túl vagyunk az első fordulón, a két kiválasztott művésznek néhány napon belül kell beadnia az írásos ajánlatát” – számolt be Wachsler Tamás.
Mint közölte, elkészülte után az Andrássy-emlékmű a József Attila-szobor helyére kerül, amelyet a mostani pozíciójától mintegy ötven méterre, a Duna-parti sétányon helyeznek el. A Parlament épülete addigra a Duna felől is körbesétálhatóvá válik; a folyó felőli sétány kialakítása szintén a fővállalkozó feladata.
A programba az induláshoz képest egy jelentősebb új elem is bekerül: az egykori MTESZ-székház – a metrólejárat feletti épület – átalakítása. A megszépülő Kossuth térhez nem illik az épület mai homlokzata, ezért a kormány határozatot hozott a cseréjéről, emlékeztetett a programvezető. Hozzátette, hogy az átalakítás megkezdése előtt a háznak kizárólagos állami tulajdonba kell kerülnie. A tulajdonszerzés a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. feladata, a SIP csak ezt követően kapcsolódik be az épület átalakításába, és ekkortól érdemes a székház jövőbeni funkcióiról is beszélni – jegyezte meg.
Wachsler Tamás összegzése szerint a projekt jelenlegi állása alapján a megújult tér átadásának 2014 tavaszi ütemezése tartható lesz. „Ha nem így alakulna, az nagyon sokba kerülne a kivitelezőnek, aki vállalta a 2014. március 15-ei határidőt, és ennek nyomatékot adott azzal, hogy a szerződésben komoly kötbért kötöttünk ki” – mondta el a programigazgató.