Iszapkatasztrófa: nem akart perben állni a „kenyéradó gazdával”

Az iszapömléskor megsérült X-es tározó körüli vízelvezető árkok nem voltak rossz állapotban, karbantartották őket – mondták a tanúk iszapügyben.

NT
2013. 05. 27. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárgyaláson öt tanút hallgattak meg: a gátszakadáskor a tározónál dolgozó két gépkezelőt, valamint a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. három dolgozóját a 2010. október 4-én bekövetkezett eseményekről kérdezték. A kazetta sarkának kiszakadását egyikük sem látta.

A csurgalékvizeket elvezető árkok tisztítását végző tanúk szerint a kazetta körüli árokban a víz elfolyását semmi nem akadályozta. Az egyik gépkezelő vallomása szerint a gátfal átszakadása előtt több napig dolgoztak a X-es tározó nyugati oldalánál húzódó árokrendszer tisztításán. Megerősítette, hogy a nyomozati iratokból elé tárt napló szerinti karbantartást végezték el júliustól-októberig.

A katasztrófa napján történtekről a gépkezelők felidézték, hogy hétfőn reggel a munkagépek karbantartását végezték felettesük, a hatodrendű vádlott P. Ferenc utasítására. Egyikük a pontos időpontokra sem a nyomozáskor, sem a tárgyaláson nem emlékezett. A bíró kérdésére, hogy hogyan került a vallomásába a 10 óra 30 perc egy telefonbeszélgetés idejére, azt felelte: a nyomozók segítettek az időpontok megjelölésében a kihallgatásakor.

Devecseri kollégája azt mondta, hogy semmit nem hallott a IX-es tározó tetején, amikor nagyjából 11 óráig ott földmunkagéppel dolgozott, és később sem, amikor beült a gépébe, és lejött a gát tetejéről. Azt mondta, a tizennegyedrendű vádlott P. Sándor szivattyúkezelő – akit ő etalonnak tartott a kollégái között – a történtek után lelkileg összetört. A tanú devecseri házát elöntötte az iszap, és mint mondta, mindene odalett, édesanyja is megsérült. A tanácsvezető kérdésére, hogy miért nem jelentett be polgári jogi kárigényt, azt felelte: megkapta az állami kárenyhítést. A kenyéradó gazdámmal pereskedjek? – fogalmazott.

A Mal művezetőjének vallomása szerint a negyedrendű vádlott Sz. Tibor diszpécser értesítette telefonon, hogy nagy baj történt, és le kell állítani a gyárat. A tanú az időpontokat illetően összezavarodott. A bíró kérdésére elmondták, hogy nem értesítették a hatóságokat, mert eszükbe sem jutott.

Ötödikként a Mal akkori gazdasági vezérigazgató-helyettesét hallgatták meg a cég válság alatti gazdálkodásáról és a vörösiszap semlegesítéséhez használt lúg és sav beszerzéséről. A tanú fenntartotta a nyomozás során tett kijelentését, amely szerint a semlegesítésre fordított összeg csökkentése nem hozott volna érdemi költségmegtakarítást, jelentéktelen tételnek számított.

A semlegesítés visszafogásáról nem volt tudomása, a kiadások lefaragása szerinte a cég hatósági és környezetvédelmi kötelezéseinek teljesítését nem érintette.  Hétfőn levetítették a Mal gyártelepén márciusban lefolytatott kétnapos helyszíni kihallgatás utolsó, egyórás videóját is.

A Mal ajkai telephelyén lévő X-es számú vörösiszap-kazettánál 2010. október 4-én bekövetkezett gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége és más bűncselekmények miatt emeltek vádat a cég vezetői és alkalmazottjai, összesen 15 ember ellen. A büntetőtárgyalás tavaly szeptemberben kezdődött.

A tárgyalás kedden újabb tanúk meghallgatásával folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.