Jó hírek a budapestieknek

Felújítják a margitszigeti futópályát és állami kézbe kerül az Operettszínház – többek között erről is döntött a közgyűlés.

KG
2013. 12. 11. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több, a fővárosiak életkörülményeit, komfortérzetét javító intézkedést fogadott el szerdán a Fővárosi Közgyűlés, valamint újabb forrásokat biztosított a fedél nélküli emberek téli ellátására.

Felújítják jövőre a teljesen elhasználódott margitszigeti futópályát, húzódzkodókat állítanak fel, felújítják az öltöző- és illemhelyeket, a futók biztonságát pedig kamerarendszer őrzi majd.

Emellett megújul a Lánchíd budai villamos-aluljárója is, hogy az új, alacsonypadlós villamosok is közlekedni tudjanak a Bem rakparton; emellett a szerkezetet, a felsővezetéket és az áramellátó kábeleket is felújítják.

Csillapodhat a teherforgalom a fővárosban: az infláció mértékével megemelik a 2010 óta változatlan teherfuvarozási díjakat – egy KRESZ-módosítás értelmében kivételezett pénzszállító és polgárőri járműveket nem érinti az emelés – így kevesebb teherautó lehet a városban.

A közgyűlés szerdai döntése nyomán díszvilágítást kap gróf Bethlen István budavári szobra, a Bécsi kapu téren Jagelló Ulászló és Szent Hedvig emlékműve, a Várkert Bazár épületegyüttese, az óbudai Lajos utcában a főplébánia melletti Haza Hősei emlékmű, a szintén ott található Harangjáték alkotás, Nepomuki Szent János szobra és a Szent Flórián-szobor, továbbá az V. kerületi Élet Menete szobor.

Megszűnik a szerződés a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Operettszínház között: a Nagymező utcai teátrum fenntartója január 1-től az Emberi Erőforrások Minisztériuma lesz, ugyanakkor a főváros tulajdonában maradnak a Budapesti Operettszínházhoz tartozó ingatlanok, így maga színházépület is. Az intézmény főigazgatói álláshelyére kiírt pályázati felhívás érvényét veszti, helyette az Emmi ír majd ki új pályázatot.

A döntés szerint díszvilágítást kap a XXII. kerületben a Szentháromság téri első világháborús Hősi emlék és a Szent Flórián téri Szent Flórián szobor is. Ugyancsak kivilágítják majd a belvárosi Olimpiai parkban létesítendő olimpiai emlékművet, az Ötkarika kompozíciót és az Olimpikonok falát. Díszvilágítást kap a Keleti pályaudvar főhomlokzata, a Baross téri Baross Gábor szobor, valamint a Móricz Zsigmond körtéri Móricz-szobor. Kivilágítják a Margitszigeten felállított Urmánczy Nándor emlékpadot is.

Ötről hét főre emelte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igazgatóságának létszámát a Fővárosi Közgyűlés ülésén. Az előterjesztés szerint december 11-től Szegvári Péter és Nemesdy Ervin is tagja lesz a közlekedési társaság igazgatóságának, Pongrácz Gergelyt pedig visszahívják és helyette december 12-től Rostás Zoltán lesz a tagja a testületnek.

A tagcserét és a további két fő felvételét az előterjesztők a társaság kiemelt nemzetgazdasági jelentőségére hivatkozva kérték, Tarlós István a vitában azt hangsúlyozta, hogy szakmailag meg akarják erősíteni a BKK-t. A közgyűlés leszavazta a Jobbik módosító javaslatát, amelyben Vitézy Dávid vezérigazgató leváltását kezdeményezték.

A Fővárosi Közgyűlés ülésének kezdete előtt a teremben demonstráltak azon cégek képviselői, amelyek a Bálna generálkivitelezőjével, a WHB Kft.-vel álltak szerződésben. A mintegy húsz tiltakozó „Hol a pénzünk?” feliratú fehér pólóban foglalt helyet a teremben. Elmonásuk szerint a Bálna épületét magyar vállalkozók építették fel, és azért, hogy hozzájussanak a munkához, a beruházó közvetítő cég egymilliárd forintos bankgaranciát igényelt tőlük, amelyet át is utaltak.

Ezt a pénzt viszont a teljesítés után nem kapták vissza, mint fogalmaztak, a főváros elperelte ezt a garanciát a vállalkozásoktól, és „a háttérben elszámolt a közben eltűnt közvetítő céggel”. Tarlós István főpolgármester a közgyűlés napirendi vitája előtt a tüntetőknek azt mondta, ha teljesítenék az alvállalkozók kérését, akkor súlyos törvénysértést követnének el. Hangsúlyozta: amiben tudtak, segítettek. Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes pedig elmondta: az alvállalkozók garanciája ügyében nincs módja a fővárosnak dönteni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.