Az államfő szavai szerint egy olyan egyszerű döntés, mint az, hogy elinduljunk az erdőbe kirándulni, sok fogyatékkal élő ember számára segítséget igénylő helyzetet jelent. A látásukban vagy mozgásukban korlátozott vagy más fogyatékkal élők pontosan ismerik ezt az érzést – folytatta. Nem szánalomra van szükségük, hanem arra, hogy olyan környezet vegye őket körül, amely nem újabb és újabb akadályokat jelent, hanem abban segíti őket, hogy saját jogukon és erejükből boldogulni tudjanak – mondta.
Áder János hangsúlyozta: azt is észre kell vennünk, hogy ők mi mindent adtak és adnak nekünk méltóságukkal, alázattal megküzdött életükkel. Az akadálymentes ösvény szerény viszonzása és elismerése annak, amit emberi példájukkal és teljesítményükkel nyújtanak nekünk. A „varázskert” ezzel a sétánnyal még varázslatosabb lett, olyan hely, amelyet nemcsak egyedülálló természeti szépsége miatt zárhatunk a szívünkbe, hanem azért is, mert az emberi természet legszebb arcát képes megmutatni – jelentette ki.
V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében úgy fogalmazott: a Szombathelyi Erdészeti Zrt. beruházása egyedi és különleges, mégis jól illeszkedik az elmúlt évek fejlesztéseinek sorába. A gyarapodó erdőknek természeti értékeik, gazdasági hasznuk mellett a közjót kell szolgálniuk, az erdőknek egyre inkább a kikapcsolódás, a pihenés helyszínévé, terepévé kell válniuk – emelte ki.
A közjót szolgálta az erdészet akkor, amikor parkerdőket újított fel, erdei iskolák létesítését segítette, színpadot emelt egy pihenőhelyen, és akkor is, amikor az erdei kegyhelyek felújításával zarándokok ezreinek nyújtott még nagyobb elmélyülési lehetőséget a hitükben – mondta.
A nyolcszáz méter hosszú, akadálymentesített sétautat 26 millió forintos költséggel, saját forrásait felhasználva építette ki a Szombathelyi Erdészeti Zrt. a Jeli Arborétumban. A százhúsz centiméter széles, kerekes székkel is járható út mentén huszonöt, Braille-írással is ellátott tábla tájékoztatja a látássérülteket a karnyújtásnyira álló fákról és cserjékről.
Az arborétum előtti akadálymentesített parkolóktól különleges burkolattal ellátott járda vezet a pénztárakig, a mozgássérültek által is használható mosdókhoz és a főbejárathoz. A haladás irányát a vakok és a gyengén látók számára bordázott vezetősáv segíti, a sétaút végigjárásához pedig hangos idegenvezető eszköz nyújt segítséget német, angol és magyar nyelven.
Negyvennégymilliárd forintot fordít a kormány a fogyatékkal élő és a halmozottan hátrányos helyzetű emberek esélyegyenlőségének növelésére – tudta meg még április elején a Magyar Nemzet. Az Új Széchenyi-terv részeként futó mintegy tucatnyi programban bentlakásos intézményeket építenek, illetőleg korszerűsítenek, hivatalokat akadálymentesítenek, új rehabilitációs és fejlesztési központot hoznak létre, több pénzt fordítanak a korai fejlesztésre, a hivatali ügyintézés könnyítése érdekében jelnyelvi videotolmács-rendszert fejlesztenek ki, és képzéssel, bértámogatással segítik az érintettek foglalkoztatását.
Ebben a kormányzati ciklusban 45 milliárd forintot fordítottak fogyatékosgondozásra és idősellátásra – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szociális és családügyért felelős államtitkára április 5-én Debrecenben.