Bővült a világ szókincse: PCR, ökölpacsi, Covid

A Covid–19-re keresztelt új koronavírus megjelenése nem csak a fejlődő országokat, hanem a jóléti társadalmakat is súlyosan érintette. A WHO március 11-i bejelentése, amelyben a megbetegedéseket először nevezi világjárványnak, plasztikusan megmutatta gazdagnak és szegénynek: amit az egyik ember tesz Kelet-Ázsiában, annak súlyos következménye lehet a Föld bármely pontján, egészségre, családra, egzisztenciára.

Cseke Dóra
2020. 12. 24. 7:41
People wearing face masks wait for the train at Suzhou Railway Station in Suzhou
A járvány Kinából indult el hódító útjára Fotó: Aly Song TPX IMAGES OF THE DAY - RC2POH9RBKOH Forrás: REUTERS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak január elején kezdtek a kínai hatóságok és a WHO arra gyanakodni, hogy a súlyos influenzajárvánnyal küzdő Vuhanban a titokzatos tüdőgyulladásos esetek nem az influenza szövődményei, hanem egy ismeretlen koronavírus által okozott megbetegedés. A kínai vezetés ugyan január 23-án 18 millió embert érintő vesztegzárat rendelt el Vuhan és Huanggang városában, az új koronavírus már a világ számos pontján és több óceánjáró hajón is megjelent.

Az Egyesült Államok hamarosan a világ legfertőzöttebb országa lett, Európában az év elején Olaszország, Franciaország, Belgium és Spanyolország vezette a fertőzési és halálozási statisztikákat.

A vírustól megbénult országok bezárkóztak, határzárakat és kijárási korlátozásokat vezettek be. Az élet részévé vált az állandó kézmosás, a társasági távolságtartás, az online vásárlás, az otthonról végzett munka és a távoktatás. Új fogalmak kerültek be a világ szókincsébe: PCR, ökölpacsi, online koccintás.

Március 24-én a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bejelentette, hogy a 2020-as tokiói olimpiai játékokat egy évvel elhalasztják.

A modernkori nyári olimpiák történetében ez az első eset, amikor nem világháború miatt marad el a nemzetközi torna.

A világszerte elrendelt országos karantén miatt a világ gazdasága zuhanórepülésbe kezdett, az állami mentőcsomagok ellenére milliók veszítették el munkájukat, vállalkozásukat.

A közös erőfeszítések hatására a világ júniusra lélegzethez jutott. A napi új fertőzésszámok az egészségügyi ellátórendszerek által kezelhető szintre csökkentek. A kormányok megnyitották a határokat, és a bezártságba belefásult világ boldogan kirajzott. A járványban a csőd szélére került szállodaipar, vendéglátás és a légitársaságok a szigorú járványügyi előírásokat betartva várták az utazókat.

A világ vezetői tudták, hogy a világraszóló nyaralásnak meg lesz a böjtje: az iskolakezdéssel indult a járvány második hulláma.

Ugyanakkor a gazdaságot is működtetni kellett, ezért a szeptembert a világ még normál menetben kezdte meg.

Eközben Kínában normalizálódott a helyzet, a napi új fertőzések száma átlagosan ötven körül mozgott. Ugyanakkor a továbbra is súlyosan fertőzött USA mellé ősz elejére felzárkózott India, Brazília és Oroszország is. Októberben a járvány ismét berobbant több kontinensen. Európában a kormányok eltérő ütemben és szigorral újra korlátozásokat vezettek be.

A járvány Kinából indult el hódító útjára
Fotó: Aly Song TPX IMAGES OF THE DAY – RC2POH9RBKOH / REUTERS

November 9-én a Pfizer publikálta a koronavírus-vakcinával kapcsolatos eredményét: az oltóanyag kilencvenszázalékos hatékonysággal véd a fertőzés ellen, majd a Moderna jelentette be, hogy készítménye 94,5 százalékos biztonságot nyújt.

December 21-én az Európai Bizottság engedélyezte a Pfizer/BioNtech koronavírus elleni vakcinájának forgalmazását.

Decemberben a koronavírus új, agresszív variánsa miatt a világ elvágta összeköttetését Nagy-Britanniával, ahol a fertőzések kétharmadáért már a módosult vírus a felelős. A járvány miatt egész Európa szigorú korlátozások mellett ünnepli a karácsonyt. Csehországban például tegnap hagyta jóvá a kormány a legmagasabb szintű készültséget, így szigorúbb korlátozásokat vezethetnek be, amelyek gyakorlatilag lezárják az országot az ünnepi időszakra. Olaszországban szintén a korábbinál is drákóibb óvintézkedések lépnek életbe,

az éjszakai kijárási tilalom miatt még a pápa is korábban, 19.30-kor kezdi a hagyományos éjféli misét.

Belgiumban minden család egyetlen vendéget fogadhat otthonában, a szabályok betartását drónokkal ellenőrzik a hatóságok.

A WHO adatai szerint december 23-án reggel összesen 76 250 431 Covid–19-fertőzöttet és 1 699 230 halálos áldozatot tartottak számon a világban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.