– Magyarország a migrációs krízis kezdete óta példamutatóan védi a saját, valamint az Európai Unió külső határát is – fogalmazott Ferencz Orsolya a parlamentben. A Fidesz országgyűlési képviselője a napirend előtti felszólalásában elmondta, hogy a határvédelem óriási terhet ró hazánkra. Jelezte, hogy a migrációs válság egyre nagyobb kihívást jelent, így joggal várhatnánk el az EU részéről a szolidarítást és az anyagi segítséget.
Ez nem csak biztonsági, hanem gazdasági és kulturális kérdés is, hiszen az illegális migrációval kéz a kézben jár a bűnözés, a terrorizmus és a társadalmi feszültségek. Ezek aláássák az európai értékrendet és életmódot
– tette hozzá.
Érdekes ellentmondásnak nevezte, hogy azok, akik bírálják Magyarország szigorú fellépését, szándékosan keverik össze a külföldiek kontrollált munkavállalását az illegális migrációval.
Magyarország számtalanszor mutatta meg a történelme során, hogy megvédi egész Európát
– húzta alá a kormánypárti politikus.
Mint mondta, felmerül a kérdés, hogy az EU miként akarja támogatni a tagállamok határvédelmi erőfeszítéseit, továbbá mikor fogadhatnak el olyan intézkedéseket, amikkel tehermentesíthetik az első vonalban védekező országokat, így Magyarországot is.
A béke és a biztonság kincs, azonban láthatóan ennek az ára egyre magasabb
– fogalmazott Ferencz Orsolya.
Zsigmond Barna Pál, az európai uniós ügyek minisztériumának a miniszterhelyettese a válaszában elmondta: az elmúlt években Magyarország a baloldal támadásai ellenére is megvédte a magyar határokat.
Brüsszelben továbbra is olyan jogszabályokat fogadnak el, amelyek nem tudják megakadályozni az illegális migrációt
– jegyezte meg a miniszterhelyettes, példaként említve a migrációs paktumot.
Jelezte, hogy a magyar uniós elnökség idején is azon vannak, hogy rávegyék a brüsszeli elitet arra, hogy minél több pénzt adjanak a külső határok védelmére. Kiemelte, hogy az elmúlt években hazánk több mint egymillió migráns belépését akadályozta meg az EU területére, ami kétmilliárd euróba került a magyar adófizetőknek, azonban az EU-tól ezért egy fillért sem kapott hazánk, így kénytelenek vagyunk pert indítani Brüsszel ellen.
Szászfalvi László, Kerezsténydemokrata Néppárt (KDNP) képviselője az idősek világnapja alkalmából arról beszélt a napirend előtti felszólalásában, hogy a jelenlegi rendkívül nehéz időszakban minden korábbinál fontosabb az idősek védelme.
A polgári kormány kiemelt célként kezeli az idősek megbecsülését, és betartja azon ígéretét, hogy megőrzi és növeli a nyugdíjak értékét.
– fogalmazott.
Jelezte, hogy 2010 óta a nyugdíjak összege megduplázódott, reálértékük 20 százalékkal erősödött, ami idén is folytatódik, jövő februárban pedig ismét folyósítják a 13. havi nyugdíjat. Szerinte most azok ígérgetnek a nyugdíjasoknak, akik korábban lehetetlen helyzetbe hozták őket, elvettek tőlük egy havi nyugdíjat és emelték a villany és a gáz árát is.
Ha a baloldalon múlna, eltörölnék a rezsicsökkentést is, és 181 ezer forinttal lenne magasabb a nyugdíjasok számára a rezsiköltség
– mondta.
Tállai András válaszában köszönetet mondott az időseknek, amiért tisztességgel és a becsülettel végigdolgozták az életüket. A Pénzügyminisztérium miniszterhelyettese közölte, hogy a kormány nemcsak szavakban, hanem a nyugdíjak emelésével és a 13. havi nyugdíj visszaépítésével ezt tettekben is elismeri.
Borítókép: Országgyűlés (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)