Most zajlik a középiskolai felvételi, a nyolcadikosok jövő péntekig jelentkezhetnek a központi írásbeli felvételire, amennyiben olyan iskolát választanak, amelyik vizsgához köti a bejutást. Noha a 14 évesek korosztályának még nincs feltétlenül határozott elképzelése a hosszú távú jövőről, egy jól megválasztott gimnázium vagy technikum egyenes belépőt jelenthet a majdani egyetemre is.
Az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól (ITM) úgy tudjuk, a 2021-es tanévtől elindul egy teljesen új képzési forma, amely közvetlen átjárási lehetőséget teremt a szakképzés és a felsőoktatás között. Az okleveles technikusképzés jövő ősztől elsőként a műszaki, informatikai, gazdálkodási területeken, valamint az építőiparban, a közszolgálatban és a turizmus-vendéglátásban lesz elérhető. A mostani felvételin 16 szakképzési centrum 27 intézménye hirdet meg ilyet. A lényeg, hogy a szakképzési centrum szerződéses megállapodást köt valamelyik egyetemmel, és a kijelölt szakmákban közös tananyagot dolgoznak ki. A diákok emelt szintű szakmai program alapján tanulnak, tehát többet fognak tudni, mint a technikumok hagyományos képzéseire járó társaik, ennek köszönhetően tanulmányaikat akár felvételi nélkül is folytathatják az adott szakirányú egyetemen.
– Az új képzési forma lehetővé teszi a fiataloknak, hogy a legmagasabb szintű szaktudást az előre meghatározott kreditek beszámításával akár rövidebb idő alatt is megszerezhessék – fejtette ki a szaktárca, hozzátéve: a tanulók a duális képzést is automatikusan annál a vállalatnál folytathatják a felsőoktatási éveik alatt is, amelyiknél addig szakképzési munkaszerződéssel dolgoztak.
A Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikuma elsősorban az elektronika, ipari informatika iránt érdeklődő gyerekeknek ajánlja új képzését, amelynek során a diákok a 11–13. évfolyamon kiegészítő tananyagot is tanulnak. Ez a plusztudás legalább harminc kreditet jelent a Szegedi Tudományegyetem bizonyos műszaki szakjain való továbbtanulás esetén (például gépészet, járműgyártás). A tudásbeszámítás feltételeit és a felsőfokú képzés időtartamát minden esetben a technikum és a partneregyetem együttműködési megállapodása rögzíti.
Az okleveles technikusképzést választóknak a felsőfokú tanulmányok ideje akár egy teljes szemeszterrel is lerövidülhet – tájékoztatott a Nyíregyházi Szakképzési Centrum, amely régóta intenzív kapcsolatot ápol a város egyetemével. Összefogásukkal oktatói mobilitás is megvalósul: az egyetemi oktatók bekapcsolódnak a szakképzésbe, az ottani tanárok pedig az egyetem gyakorlati oktatásaiban vesznek majd részt.
Az ITM szerint az okleveles technikusképzés a diákoknak tudatosan tervezhető életpályát, kiszámítható munkalehetőséget, a gazdálkodó szervezeteknek pedig hatékonyabb utánpótlási, toborzási eszközt jelent. Hangsúlyozták: az új képzésben nemcsak a mostani nyolcadikosok, hanem a korábban érettségizett felnőttek is részt vehetnek, sőt a szabad férőhelyek függvényében, az ágazati alapoktatást követően a hagyományos szakképzésben tanuló középiskolások is bekapcsolódhatnak.
Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár közölte, a képzési forma először Budapesten és tizenkét vidéki városban debütál, például Vácon, Győrben, Érden, Zalaegerszegen és Miskolcon.