Kint van a bomba, helyreállt a rend a Lánchídnál + galéria

A honvédség tűzszerészei sikeresen emelték ki a Dunából a Lánchíd alatti világháborús légibombát.

Végh Attila
Forrás: MH2021. 06. 20. 13:20
null
Budapest, 2021. június 20. Egy második világháborús, szovjet gyártmányú robbanótest a honvédség tûzszerészeinek hajóján a Lánchídnál 2021. június 20-án. A tûzszerészek egy száz kilogrammos szovjet légibombát hatástalanítottak és egy másik légibombamaradványt is találtak a Lánchíd közelében. MTI/Lakatos Péter Fotó: MTI/Lakatos Péter

A honvédség tűzszerészei sikeresen emelték ki a Dunából a Lánchíd alatti világháborús légibombát.

Háromórás munkát és ötórás lezárást követően a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred alakulatának tűzszerészei kiemelték a Duna medréből a vetett állapotú, azaz 1944–45 között repülőből ledobott, fel nem robbant légibombát. A száz kilogrammos szovjet gyártmányú, de amerikai kifejlesztésű robbanóeszköz élesített orrgyújtó szerkezettel rendelkezett, vagyis bármikor berobbanhatott volna, ha erős hatás éri, például a Lánchíd felújítása során ráesik egy nehéz alkatrész.

A bomba élesítő szerkezetét Mészáros Sándor főtörzsőrmester vezetésével távolítottak el a katonák.

Ez a bomba százméteres körzetben okozhatott volna pusztító hatást
Fotó: MH

Az éles robbanóeszköz közvetlen közeléből előkerült még egy 250 kilogrammos szovjet légibomba maradványa is a meder átvizsgálása során, ennek szerencsére már nem volt meg a gyújtószerkezete. A honvédség vízi úton szállította el a hatástalanított robbanótestet és a légibomba-maradványt a Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére, a későbbi megsemmisítés céljából. Feloldották a környéken elrendelt kiürítést és rendőrségi zárást, így a forgalmi rend helyreállt, megindulhatott a tömegközlekedés, a lakók is visszatérhettek otthonaikba.

Mészáros főtörzsőrmester a kiemelt bombával
Fotó: MH

A sikeresen kiemelt mázsás légibomba ötvenméteres körben tudott volna jelentős pusztítást okozni a berobbanásával, de százméteres körzetben is okozhatott volna károkat, például ablakok törhettek volna be a keletkezett légnyomástól. A tűzszerészek ilyenkor a legrosszabb eset szerinti forgatókönyv alapján ürítik ki a környéket, ezért volt szükség 300 méteres zárásra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.