Nemzetközi konferenciát rendeznek az 1949. február 3-án kezdődött Mindszenty-per hetvenedik évfordulójának alkalmából február 13–14-én – hangzott el tegnap az M1 aktuális csatornán.
Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke kifejtette: a Mindszenty-per a legnagyobb társadalmi erővel bíró egyház megtörésének szimbolikus fordulópontja, amely mind Magyarországon, mind a nemzetközi közvéleményben visszhangot keltett. Szerinte azért fontos a konferencia, hogy nemzetközi kontextusban is értelmezni lehessen az eseményeket. A történész úgy fogalmazott: Mindszenty József Magyarországon és a határon túl is megtestesíti azt az erkölcsi vállalást, amelyik nehéz történelmi fordulópontokban megmutatja, hogy a szabadság kérdésében nem lehet megalkudni.
Mint ismeretes, Mindszenty József bíborost, esztergomi érseket, Magyarország utolsó hercegprímását 1949. február 8-án ítélte a kommunista népbíróság koncepciós perben életfogytiglani börtönre hazaárulás és valutaüzérkedés vádjával. Börtönbüntetését egészségügyi okokból 1955 júniusában függesztették fel, a házi őrizetből az 1956-os forradalom idején szabadították ki. A forradalom leverése után Mindszenty József az Egyesült Államok budapesti nagykövetségére menekült, ahol tizenöt évet töltött. 1971 szeptemberében hagyta el az országot, 1975. május 6-án bekövetkezett haláláig Bécsben élt.