Meglepő, mióta készítenek rétest a Kárpát-medencében

Egészen a 16. századig kell visszamennünk, hogy megismerjük ezt a kedvelt desszertet.

null

A rétes neve a réteges szóból ered, és már a 16. század óta készítik a Kárpát-medencében és környékén. Az alapanyagként szolgáló hajszálvékony tészta közeli rokona a görögök és törökök által is kedvelt ún. fillo tésztának, amelyet például a baklavához használnak. Kezdetben úgy készült a sütemény, hogy sok réteget egymásra halmozva kemencében megsütötték, majd porcukorral megszórva tálalták.

A rétes alapanyagaként szolgáló hajszálvékony tészta közeli rokona a görögök és törökök által is kedvelt ún. fillo tésztának, amelyet például a baklavához használnak
Fotó: FLICKR

A töltött változat a 17. századtól ismert. A rétes a 18. században terjedt el a Habsburg Birodalomban. Az első írásos rétesrecept 1696-ból származik és a Bécsi Városi Könyvtárban őrzik. Magyarországon a töltött rétes a falusi ünnepek jellegzetes étele lett. Miután egyre jobb minőségű liszthez lehetett jutni, már a hétköznapokon is készítették az asszonyok. A töltelékek egyes vidékekhez köthetőek. Így

a kölesből, rizsből, hajdinából készült kásák a Dunántúlon és az Alföldön terjedtek el, a káposzta, főzelékrépa, tök, tökös-mákos töltelék, mák, túró sósan, lekvár, alma, szilva, aszalt szilva, mazsola, meggy, tökmag, dió, mogyoró az ország északi részén lett a rétes tölteléke, míg a soproni poncichterek babos rétestölteléket is készítettek.

A rétesfajták töltelékei egyes vidékekhez köthetőek
Fotó: FLICKR

A rétestészta készítéséhez magas sikértartalmú búzalisztre van szükség. Az ebből gyúrt tészta jól nyúlik, és valóban olyan vékonyra nyújtható egy letakart asztalon, hogy azt mondták, az alatta lévő levelet is el lehet olvasni rajta keresztül. Ha a liszt nem megfelelő, néhány csepp ecettel vagy citromlével lehet fokozni a tészta nyújthatóságát.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

A Gundel-palacsinta története – Lolának köszönhető minden

A magyar konyhaművészetre az egyik legnagyobb hatást minden bizonnyal a Gundel család gyakorolta. A bajor születésű Johann Gundel a 19. század közepén érkezett Magyarországra. Pincérként kezdte a pályafutását, később a patinás József Főherceg Szálloda főszakácsa lett. Számos remek fogás került ki a keze alól, többek közt a Mikszáth Kálmán számára készített híres palócleves. Gundel János később több neves étterem és szálloda irányítója volt. Öt gyermeke közül csak Károly vitte tovább a vendéglős hagyományt.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.