Összefogtak a háborúpárti erők Várhelyi Olivér ellen, újabb kérdések várnak rá

Az Európai Parlament részéről második kérdéssorozat megválaszolását kérik Várhelyi Olivér biztosjelölttől, aki az egészségügyi és állatjóléti tárcát irányíthatja. Bár a jelölt eddig sikeresen bizonyított, politikai indíttatású aggályokkal állítják szembe. Az Európai Néppárt paktumot kötött a baloldali frakciókkal, azonnali jóváhagyás helyett további kérdések megválaszolására kötelezik Várhelyi Olivér magyar biztosjelöltet – írta közösségi oldalán Dömötör Csaba.

Várhelyi Olivér biztosjelölt szakbizottsági meghallgatása Brüsszelben (Fotó: Csudai Sándor)
Várhelyi Olivér biztosjelölt szakbizottsági meghallgatása Brüsszelben (Fotó: Csudai Sándor)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament szerdai ülésén nem hagyta jóvá azonnal Várhelyi Olivér biztosjelölt kinevezését, hanem újabb írásbeli kérdések megválaszolására kötelezték. A döntés, amely a jelölt egészségügyi és állatjóléti feladatkörét érinti, a szakbizottságok koordinátorainak részéről született, miután egy három és fél órás meghallgatás során az EP baloldali és liberális frakciói további biztosítékokat követeltek a magyar jelölt hozzáállásával kapcsolatban.

A szocialista és liberális képviselők, különösen a Renew Europe és a Zöldek frakciójának képviselői, kritikusan fogadták Várhelyi válaszait, különösen nőjogi kérdések és az abortusz kapcsán. 

Várhelyi kijelentette, hogy a reproduktív jogok kérdése nem tartozik az EU kompetenciái közé, mivel alapvetően nem egészségügyi, hanem társadalmi és alkotmányos kérdés.

Az EP környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának zöldpárti koordinátora, Sara Matthieu azonban megfelelő empátia hiányára hivatkozott a biztosjelölt szavai kapcsán.

A kérdések a jelölt egészségügyi politikai terveit és Magyarországhoz fűződő politikai kötődését is érintették, különösen Orbán Viktor miniszterelnökhöz való közelségét. Noha az Európai Néppárt az eredeti meghallgatás elfogadását javasolta, végül kompromisszum született: az EPP is támogatta a második kérdéssorozatot, elkerülendő a politikai megosztottságot.

Várhelyi kiemelte, hogy célja a gyógyszergyártás visszahozása Európába, valamint az európai lakosság egészségügyi védelme a harmadik országokból származó, egészségügyi kockázatot jelentő import élelmiszerek ellen. Ezen felül hangsúlyozta az állatjóléti kérdések fontosságát és azt, hogy a mezőgazdasági termelőkkel együttműködve kell kidolgozni az állatjóléti szabályozásokat.

A politikai nyomás továbbra is érezhető, hiszen a jelöltnek a jövő hét elejéig kell megválaszolnia az újabb kérdéseket, majd a bizottsági koordinátorok újból értékelik válaszait. Ha ez sem hoz döntést, az ügy az EP teljes szakbizottsága elé kerülhet, ahol egyszerű többséggel dől el Várhelyi sorsa.

A fideszes EP-képviselő, Dömötör Csaba szerint az eljárás politikailag motivált. Mint fogalmazott: 

Ahogy azt előre jeleztük, az Európai Néppárt paktumot kötött a baloldali frakciókkal, azonnali jóváhagyás helyett további kérdések megválaszolására kötelezik Várhelyi Olivér magyar biztosjelöltet.

Súlyos és a demokratikus hozzáállásukat jellemző körülmény, hogy az erről szóló döntést már Várhelyi Olivér meghallgatása előtt meghozták – tette hozzá.

Ezzel a biztosi meghallgatásokat a szokásos politikai nyomásgyakorlás részévé tették. Kiemelte: Várhelyi Olivér egyébként három órán keresztül válaszolt a kérdésekre. Tapasztalatot és egyértelmű szakértelmet bizonyított. Kár, hogy a kérdéseket feltevő képviselőket mindez nem érdekelte.

Európa ennél többet érdemel. Magyarország is. És a demokrácia is

 – húzta alá.

Borítókép: Várhelyi Olivér biztosjelölt szakbizottsági meghallgatása Brüsszelben (Fotó: Csudai Sándor)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.