Az Európai Parlament szerdai ülésén nem hagyta jóvá azonnal Várhelyi Olivér biztosjelölt kinevezését, hanem újabb írásbeli kérdések megválaszolására kötelezték. A döntés, amely a jelölt egészségügyi és állatjóléti feladatkörét érinti, a szakbizottságok koordinátorainak részéről született, miután egy három és fél órás meghallgatás során az EP baloldali és liberális frakciói további biztosítékokat követeltek a magyar jelölt hozzáállásával kapcsolatban.
A szocialista és liberális képviselők, különösen a Renew Europe és a Zöldek frakciójának képviselői, kritikusan fogadták Várhelyi válaszait, különösen nőjogi kérdések és az abortusz kapcsán.
Várhelyi kijelentette, hogy a reproduktív jogok kérdése nem tartozik az EU kompetenciái közé, mivel alapvetően nem egészségügyi, hanem társadalmi és alkotmányos kérdés.
Az EP környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának zöldpárti koordinátora, Sara Matthieu azonban megfelelő empátia hiányára hivatkozott a biztosjelölt szavai kapcsán.
A kérdések a jelölt egészségügyi politikai terveit és Magyarországhoz fűződő politikai kötődését is érintették, különösen Orbán Viktor miniszterelnökhöz való közelségét. Noha az Európai Néppárt az eredeti meghallgatás elfogadását javasolta, végül kompromisszum született: az EPP is támogatta a második kérdéssorozatot, elkerülendő a politikai megosztottságot.
Várhelyi kiemelte, hogy célja a gyógyszergyártás visszahozása Európába, valamint az európai lakosság egészségügyi védelme a harmadik országokból származó, egészségügyi kockázatot jelentő import élelmiszerek ellen. Ezen felül hangsúlyozta az állatjóléti kérdések fontosságát és azt, hogy a mezőgazdasági termelőkkel együttműködve kell kidolgozni az állatjóléti szabályozásokat.
A politikai nyomás továbbra is érezhető, hiszen a jelöltnek a jövő hét elejéig kell megválaszolnia az újabb kérdéseket, majd a bizottsági koordinátorok újból értékelik válaszait. Ha ez sem hoz döntést, az ügy az EP teljes szakbizottsága elé kerülhet, ahol egyszerű többséggel dől el Várhelyi sorsa.
A fideszes EP-képviselő, Dömötör Csaba szerint az eljárás politikailag motivált. Mint fogalmazott:
Ahogy azt előre jeleztük, az Európai Néppárt paktumot kötött a baloldali frakciókkal, azonnali jóváhagyás helyett további kérdések megválaszolására kötelezik Várhelyi Olivér magyar biztosjelöltet.
Súlyos és a demokratikus hozzáállásukat jellemző körülmény, hogy az erről szóló döntést már Várhelyi Olivér meghallgatása előtt meghozták – tette hozzá.
Ezzel a biztosi meghallgatásokat a szokásos politikai nyomásgyakorlás részévé tették. Kiemelte: Várhelyi Olivér egyébként három órán keresztül válaszolt a kérdésekre. Tapasztalatot és egyértelmű szakértelmet bizonyított. Kár, hogy a kérdéseket feltevő képviselőket mindez nem érdekelte.
Európa ennél többet érdemel. Magyarország is. És a demokrácia is
– húzta alá.
Borítókép: Várhelyi Olivér biztosjelölt szakbizottsági meghallgatása Brüsszelben (Fotó: Csudai Sándor)