Az utóbbi időben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az óbaloldal sok esetben mérhetetlen támogatással rendelkező pártjai különböző civil szervezetek, alapítványok és mozgalmak álcája mögé bújva próbálják átmenteni politikai befolyásukat Budapesten. Ez számos fővárosi kerületben tetten érhető.
Az óbaloldal új generációját képviselő politikusok, mint például Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester és Kreitler-Sas Máté, a XI. kerületi közélet egyik aktív szereplője élen járnak abban, hogy civilnek álcázott szervezetek révén növeljék saját és párttársaik befolyását.
Baranyi Krisztina és a civil álcázás művészete
Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere kifejezetten azzal az ígérettel lépett színre még 2019-ben, hogy pártpolitikai érdekektől mentesen, civilként politizál majd. Ugyanakkor a polgármester az első ciklusában folyamatos harcban állt az akkor még politikai szövetségeseinek tekintett baloldali pártokkal. Ennek eredményeként a politikus a 2024-es választásokon már hivatalosan függetlenként indult, a Baranyi Krisztinát Ferencvárosért egyesület jelöltjeként.
A szervezet, amely szoros szövetségben állt a Magyar Kétfarkú Kutya Párttal, saját jelölteket is állított minden körzetben. Baranyi a megválasztása után azonban kifizetőhelyet csinált a kerületből, jelenleg legalább fél tucat jobb napokat látott baloldali politikus élősködik a ferencvárosi önkormányzaton.
Legutóbb Baranyi Krisztina Balogh Samut, a főpolgármester korábbi kabinetfőnökét vette fel, és megtette a Ferencvárosi Vagyonkezelő és Városfejlesztő Zrt. (FEV IX. Zrt.) igazgatósági tagjának. Ezt megelőzően Balogh a várostervezés stratégiai irányításáért, valamint az azzal összefüggő végrehajtás összehangolásáért volt felelős a Karácsony Gergely vezette városházán.
Válogatott baloldali gárda a ferencvárosi önkormányzatnál
Borka-Szász Tamás a Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató és Ellátó Nonprofit Kft.-nél tevékenykedik. Ő az a DK-s erzsébetvárosi politikus, aki erzsébetvárosi képviselői mandátumáról lemondani kényszerült, miután kiderült, az önkormányzat épületében, az ottani elektromos hálózaton nagy teljesítményű számítógépeket üzemeltetett bitcoinbányászat céljából.
Gőz Gabriella mielőtt Ferencvárosba menekült volna, a Józsefváros Közösségeiért Nonprofit Zrt. vezetőjeként felügyelte azt a bérbeadási eljárást, amely a kerület káptalanfüredi ingatlanát a Vitorlázó Gyermekekért Egyesületnek engedte át. Ennek kapcsán annyit már tudni, hogy az ügy a bíróságra került.
A Gyurcsány Ferenc egykori sajtósaként is ismert Gőz Gabriella Ferencváros vagyonkezelő cégénél, a FEV IX-nél talált menedékre, vagyis annál az önkormányzati cégnél, amelyet Pataki Márton vezet.
A helyi Fidesz szerint Gőz tanácsadói szerződését éppúgy nem egyeztette Baranyi anno a baloldali frakciókkal, mint Borka-Szász szerepvállalását sem.
Ádám Zoltán azt követően lett Baranyi tanácsadója, hogy menesztették a Corvinus Egyetemről. Ádám volt már közpolitikai tanácsadó, például a második Gyurcsány-kormány idején a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban.
Derda Ádám szintén a korrupciógyanúval vádolt, DK-s Kiss László vezette Óbudáról „ejtőernyőzött” át Baranyiékhoz. Az álláshalmozó momentumos politikus egyébként egy időben a III. kerületben képviselő, Ferencvárosban pedig a vagyonkezelő cég szakmai titkára.
Pataki Márton korábban az MSZP óbudai képviselője volt, de pártot váltott, és az Együtt egykori elnökségi tagja lett, majd onnan a Momentumba igazolt.
Kreitler-Sas Máté és a civil aktivizmus
Kreitler-Sas Máté az utóbbi években különféle civil mozgalmak és környezetvédelmi kampányok révén tett szert ismertségre. A politikus önkormányzati képviselőként számos olyan rendezvényt és kezdeményezést támogatott, amelyek mögött kifejezetten baloldali politikai érdekek állnak. Kreitler-Sas Máté részvétele különböző önkormányzati és társadalmi projektekben lehetőséget biztosít számára, hogy politikai befolyását növelje és kapcsolatot építsen az óbaloldal szervezeteivel.
A politikus még júniusban az óbaloldal jelöltjeként nyerte meg a választást Újbudán. Ezt követően Kreitlert alpolgármesterré választották, amit az óbaloldal jelöltje úgy hálált meg, hogy október elején látványosan hátat fordított a korábban vele szövetséges pártoknak, és megalapította a Zöld Újbudáért Egyesületet.
A civil szervezethez való csatlakozási szándékát lapunk információi szerint már több baloldali politikus is jelezte.
Mindezek mellett az elmúlt időszakban az MSZP színeiben politizáló Őrsi Gergely is bejelentette, kilép a pártból, és függetlenként folytatja a munkáját. Mindeközben persze a politikus továbbra is magáénak tudja a baloldali közgyűlési többség támogatását.