Mától két napon át Magyarország történetének legnagyobb szabású politikai-diplomáciai eseményére kerül sor. Összesen 45-47 állam- és kormányfő érkezik Budapestre az Európai Politikai Közösség (EPK) mai találkozójára, ahová a nemzetközi szervezetek vezetőivel együtt több mint ötven delegációt várunk. A holnapi EU informális csúcstalálkozón pedig mind a 27 uniós tagállam, és minden EU-s intézmény képviselteti magát.
Az Európai Politikai Közösség (EPC) ötödik alkalommal tart találkozót. Csehország, Moldova, Spanyolország, és Egyesült Királyság után a mai napon Budapesten.
Elsősorban diplomáciai szempontból fontosak ezek az esemény hazánk számára. Ekkora politikai esemény nem volt még az elmúlt időszakban
– mondta el Máthé Réka Zsuzsánna az NKE Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársa és az MCC szenior kutatója.
– Több mint 45 ország képviselője lesz jelen és nagyon sok nemzetközi szervezet képviselője, körülbelül ötven delegáció – tette hozzá.
Korábban egyre erősödtek azok a hangok, hogy Magyarország mennyire el van szigetelve és senki nem hajlandó velünk szóba állni, mi vagyunk Európa szégyene és ez különösen az amerikai elnökválasztás eredményének tükrében értékelődik át, hangsúlyozta a szakértő.
Orbán Viktor és Donald Trump nagyon jó kapcsolatot ápolnak egymással, és az amerikai elnök többször személy szerint is említette a magyar miniszterelnököt, kiemelve érdemeit. Ennek fényében és annak ismeretében, hogy az Európai Unió mennyire ódzkodott korábban Trump politikájától, és mennyire nem volt felkészülve az amerikai választások eredményére, különösen felértékelődött a budapesti eseménysorozat
– mutatott rá az NKE szakértője.
Az Európai Politikai közösség (EPC) ötlete 2022-ben született meg az orosz–ukrán háború kezdete után Emmanuel Macron francia elnök fejében. Ez elsősorban egy biztonságpolitikai fórum és egy sokkal informálisabb szervezet, mint az Európai Unió.
Elsősorban úgy tekintenek rá, mint egy olyan fórumra, ahol az európai kontinens országai Oroszországot és Belaruszt kivéve együtt gondolkodhatnak elsősorban biztonsági, de nem csupán biztonsági problémákról.
– Olyan informális beszélgetésekre kerülhet itt sor, és olyan együtt gondolkodás indulhat el, amely megvalósulása nélkül az európai kontinens vezetői nehezen tudnának egymással egyeztetni és közös álláspontokat kialakítani, egyáltalán egymás problémáit átlátni és azt megérteni, és arról, ha kell, elmozdulni, hangsúlyozta Máthé Réka Zsuzsánna.
Mi várható?
A találkozón biztosan sorra kerül Oroszország és Ukrajna kérdése és azok a biztonságpolitikai kihívások, amelyek ezzel kapcsolatosak, de különösen az amerikai választások fényében napirendre kerülhet az, hogy Európa hogyan képzeli tovább Ukrajna támogatását.
A szakértő arra emlékeztetett, hogy Donald Trump többször is kijelentette korábban, hogy neki nem prioritás Ukrajna támogatása, és szeretné lezárni ezt a konfliktust, és hogy nem kíván további jelentős anyagi eszközöket e célra támogatásul küldeni.
Ez mindenképpen meghatározza azt, hogy Európának, az európai kontinensnek és az Európai Uniónak milyen szerepe lehet a következőkben Ukrajnát tekintve. Eddig arról volt szó, hogy együtt, közösen támogatják Kijev erőfeszítéseit, de úgy tűnik, hogy ebben a küzdelemben az EU nem számíthat többé Amerikára, egyedül pedig nem látom, hogy hogyan lenne képes finanszírozni a háborút viselő Ukrajnát.
– Ezeknek a fényében tehát mindenképpen újra kell értékelni az Európai Unió Ukrajna-politikáját – foglalta össze a szakértő.
A találkozó témái érintik majd az illegális migráció kérdését is, pontosabban az EU tagállamainak területein kívüli lehetséges megoldások, illetve a gazdaságbiztonság és a magyar kormány számára lényeges konnektivitás kérdéskörét.