Mellrák: Jolie hatására egyre többen kérik az eltávolítást

Angelina Jolie példája nyomán egyre nő az érdeklődés a német klinikákon a mellrák örökletes formájának megelőzése iránt.

tt
2013. 06. 11. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 38 éves színésznő május elején a The New York Times című lapba írt cikkében közölte, hogy elővigyázatosságból eltávolíttatta mindkét mellét. Az utóbbi hetekben a német klinikákon megnövekedett érdeklődés azt mutatja, példája nyomán sokakban ébredt félelem. Jolie bejelentése óta annyian fordultak hasonló kéréssel a berlini Charité egyetemi klinikához, mint a teljes első negyedévben – mondta Dorothee Speiser nőgyógyász.

Száznyolcvan nő akarta tudni, hogy esetükben milyen magas a mellrák kockázata, lehet-e genetikai vizsgálatot végezni, illetve szükség van-e a mell eltávolítására. A nők nagyobb része a magas kockázati kategóriába tartozott. Más német intézetekben is kétszeresére, de volt, ahol négyszeresére nőtt a tesztek iránti érdeklődés.

A mellrákos megbetegedések egy részéért – hozzávetőleg 10 százalékáért – a BRCA1 és a BRCA2 gének örökölt mutációja a felelős. Aki mindkét génmutációt örökölte, annak lényegesen magasabb kockázattal kell szembenéznie.

Ausztriában körülbelül 25 ezer nő él ezzel a családi örökséggel. Számukra dolgozták ki azt az ingyenes és átfogó megelőzési programot, amelyben először minden háziorvos és nőgyógyász megkérdezi a pácienseit, fordult-e elő családjukban mell- vagy petefészekrák. Ha két vagy több személyt is említenek, speciális központokba küldik őket, ahol genetikai vizsgálatot végeznek. Ha az érintett meg akarja ismerni az eredményt, részletesen tájékoztatják a lehetőségekről: a betegség korai felismerésének módszereiről, illetve a megelőzés céljából végzett műtétről, mely magában foglalja a rekonstrukciót is.

Angelina Jolie bejelentése óta Ausztriában ötszörösére nőtt a megelőző célú mellamputáció iránt érdeklődők száma.

Hogy megelőzze a mellrák kialakulását, levetette melleit Angelina Jolie. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.

 

A mellrák megelőzése miatt eltávolítani az emlő mirigyállományát erős szélsőségnek számít, Magyarországon nem bevett gyakorlat. A betegség genetikájáról és a megelőzéséről szakértővel beszélgettünk.

 

Nagy port kavart Angelina Jolie melleltávolításról hozott döntése. Elegendő a biztonságos betegkövetés és gondozás, vagy szükség van drasztikus beavatkozásra? Az egész nem más, mint puszta üzlet? Szakértőnket kérdeztük.

 

Brad Pitt hősiesnek tartja élettársa, Angelina Jolie, valamint a vele egy cipőben járó nők döntését. Az ügyben a színésznő orvosa is megszólalt.

 

A mell-, a prosztata- és a petefészekrák kockázatát növelő számos új génvariációt fedeztek fel egy a maga nemében minden korábbinál nagyobb szabású új tanulmány kutatói, ami új utakat nyithat a rizikócsoportba tartozó páciensek szűréséhez és jobb gyógyszerek kifejlesztéséhez – számolt be az MNO.

 

A legújabb kutatások szerint jelentősen növeli a mell- és a petefészekrák kialakulásának kockázatát az úgynevezett TERT gén elváltozása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.