„A régi világ? A muzsikálható, gavalléros magyar világ? Az ma már úgysincs”

77 éves a Magyar Nemzet – új rovatunkban legendás idők lapszámaiból idézünk.

MNO
2015. 09. 04. 17:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, ebből az alkalomból pedig múltidézésbe fogtunk. Keressék mindennap a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott napi számból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.

 

Nem akarnak tányérozni a cigányok

Sötét udvari lakás egy Rákóczi-körúti házban. Az egyik szobában buzgó fiatalember tessékel az irodába befelé, az irodában ravasz, redőnyös, rekeszes íróasztal, a falon színes totemtáblák, primitív bálványok, faragott kisistenek, azt mondja fölöttük az írás, hogy cigánybabonák.

Forradalmár taxisoktól tarthattak a budapesti utasok

„Szocialista haladás”: rá sem lehetett ismerni a palóc falura
Villamossal mentették a bírót Kispesten
Így változtatta meg a zalaiak életét az olajkincs
Mindenkit megdöbbentett a gróf

 

A további bejegyzéseket itt olvashatja.

A Magyar Cigányzenészek Országos Szövetsége van itt. Az íróasztal mögött a Szövetség főtitkára, Mázor Béla. Őhozzá fordulok a kérdéssel, mi igaz abból, hogy a cigányzenészek összefogtak, nem akarnak tányérozni többet, rendes kifizetést akarnak.

– Bizony azt szeretnénk – mondja Mázor Béla. – Szövetségünk, mely azért alakult három évvel ezelőtt, hogy a cigányzenészek művészi és polgári presztízsét fokozza, el szeretné érni ezt is. Mert kérem rettenetes az, ami ma a cigányzenészeknél van. – Minimális munkabért és szabályozott munkaidőt emleget, akárcsak egy textilmunkás.

– Nem lesz ebből baj? – kockáztatom meg az ellenvetést. – Amióta világ a világ, a magyar cigány sohasem volt szakmunkás. – Kérem, amikor olyan reformok korszakát éljük, ez a reform is időszerű.

Mázor főtitkár elmondja, hogy a cigányzenészek helyzetét rendezni kell, de sürgősen, mert: a cigányt nem fizetik, a cigány ki van szolgáltatva mindenkinek, a cigánynak legfeljebb fillérek ha jutnak, ez az élet nem élet, kutyaélet.

A helyzet ugyanis az, hogy a legtöbb kávéházban, kocsmában, vendéglőben, ahol a cigány muzsikál, a helyiség tulajdonosa nem fizet neki, de semmit se. Mondván, hogy ott a tányér. Ami kevés pénzt meg kapnának, azt elviszik az impresszáriók. Főképpen ez fáj. Ezzel szemben, ha rendes, kollektív szerződések lennének, ebből a vendéglátóiparnak is csak haszna lenne, el lehetne járni a szerződésszegő cigányzenésszel szemben. A prímássztárokat bandástól együtt kapkodják, mint a cukrot, feljött a csillaga ismét a magyar nótának, dzsessz helyett szívesebben hallgatják megint a magyar nótaszót, a kereslet nő, a szövetség és tagjai felelősséget, kötelességeket vállalnának.

– A tányér fillérjeiről lemond a cigány – mondja komolyan Mázor – azért, hogy az a kis megélhetése meglegyen.

Bura Sándor kedves, arannyal futtatott joviális cigányarca komolyan fordul felém. Most nem a fülembe húzza, csendesen, szívfájdítóan, hogy felleg borult az erdőre, most az elnök úrral beszélek, a Cigányzenészek Szövetségének elnökével.

– Bizony jó is volna, szeretné is mindenki, ah a tányér eltűnne – mondja Bura. – A régi világ? A muzsikálható, gavalléros magyar világ? Az ma már úgysincs. Legalább rendes megélhetése lenne meg a cigányzenészeknek. Vidéken még rosszabb, mint Pesten. Túl sokan vagyunk. Mindenki erre tart, mindenki Pesten akar szerepelni, rádióban játszani. Budán pláne, milyen rosszak a viszonyok! Tíz pengőt ha kapnak esténkint, aztán hányan vannak hozzá, a legelső helyen, a legnagyobb szállodában 50 pengőt kap a zenekar, tíztagú bandával. Egyetlen szerencsének a külföld. Hogy kell, hogy odaviszik a magyar cigányt. A tekintélye is egészen más Nem igaz, hogy a tányér hozzánk tartozik. Monte Carlóban voltam a bandával, a Sporting Clubban muzsikáltunk, hatezer frankot kaptunk egy hétre. És másképpen is veszik az embert

– Elnök úr, haragszik az ügynökökre?

Bura dühbe jön. – Rablók! Leszedik a tejfelt, a zenészek meg az éhkoppot nyelik. Tíz százalék jár az ügynöknek a banda napi keresetéből. Hát én ezért hegedüljek? Mind az egész haragszik rám, én már évek óta nélkülük dolgozom. Kavarják a paklit, ah a külföld érdeklődik valaki után, lebeszélik, ötödrangút vesznek, csakhogy azon keressenek.

A másik nagy bandafőnök, Farkas Jenő, a mondén helyek prímása, azt mondja: – Ragaszkodunk ahhoz, hogy eltűnjön a tányér. Meg kell hoznunk ezt az áldozatot, muszáj, kezitcsókolom. A kisebb társaságok sehogyse élnek. Az a cigányság csak villamosra keres. Kint laknak Kispesten, Erzsébeten, a környéken, aztán csak ide-oda 60 fillér a villanyos, egy pengő a gázsi, egy pengőt majd elvillanyosoznak.

– Nem lesz rossz ebből a nagy áldozatkészségből? A nagy bandáknak csak jut nagyobb pénz is, azoknak, akik nem kiskocsmákban muzsikálnak. Akad még magyar ember Pesten is, aki szívesen hallgatja, ha a fülibe húznak egy-egy nótát.
– Kezitcsókolom, tányér, vagy nem tányér, de ha mégis uraknak muzsikálunk, az úr rendes borravalót csak ad.
– Szóval: tányérból tenyérbe?
– Valahogy így.

És most lássuk a rajkókat. Akik számosan vannak, mint égen a a csillag és minden zörgőcsontú piszkafasovány amerikai hölgy elsősorban őket keresi meg, mint főnevezetességet. A göndörhajú temperamentumos kis purdékon legelteti szenzációra vágyó szemeit.

A rajkók karmestere Rigó Gábor. Előkelően begombolkozik, amikor nekiszegezem a kérdést, hogyan is állnak a tányérral. – Nem nyilatkozhatom – mondja előkelően mint Eden, vagy Halifax.

Végül nagy óvatosan nekiindul: – Mint annak idején is kifejtettem, megalázó dolog a tányérozás. Ez a privát véleményem kérem. Nem szólhatok hozzá, de ez nem létforma. Viszont a mostani gazdasági viszonyok között nem tartom keresztülvihetőnek, napi 30-40 pengővel megterhelni a kávést. Ezt sem az üzem, sem a vendég nem fizethetné meg.

A kávéházban két társaság – a hölgyek keseszőkék, laposak, a hátuk közepéig ki vannak vágva, zörög a csontjuk és hangosan használják a lovelyt és a sűrű a-o-ah-akat, angolok persze – a szemük már nagyon csillog, az asztal tele üveggel, a hölgyek ringatják a derekukat. Ugyan nekiszíveskedtek. A karmester úr kimenti magát, elfoglaltságára való tekintettel. Udvariasan meghajol és távozik.

A kávéházban felzendül a Kék a kökény, recece. Vége az interjúnak.

I. M. (1938., szeptember 4., 12. oldal)

 

Tisztább lesz a levegő Kőbányán

A levegő szennyezettségéről tárgyalt a X. kerületi tanács. Az egészségügyi osztály tapasztalata szerint az utóbbi esztendőben, az intézkedések nyomán tisztább lett a levegő a kerületben. Kevesebb a lakosság panasza is: tavaly az első fél évben 24, ebben az évben kilenc bejelentés érkezett a tanácshoz, a rossz, szennyezett levegő miatt. 1964 óta 16 szennyező gócot szüntettek meg. A tanács kötelezi a vállalatokat, hogy csak olyan új tüzelőberendezést létesíthetnek, amellyel a legkevésbé szennyezik a levegőt. Egyes gépek, berendezések felállításához, működtetéséhez csak akkor járulnak hozzá, ha az üzem gondoskodik a por, gőz, gázok közömbösítéséről, illetve megfelelő elvezetéséről. Leállították az Elektromos Készülékek és Anyagok Gyára egyik műhelyének működését és az igazgatót pénzbírsággal sújtották, mert nem gondoskodott a munkahely közegészségügyi előírásainak betartásáról, másrészt a műhely melletti lakóterület levegőjét is állandó szennyezés érte.

A lakótelepek szomszédságában levő Metalloglobus Vállalat erősen füstölő olvasztókemencéinek működését is megszüntették. A tanács rendeletére a Fővárosi Kenyérgyár 6. számú üzemében meghosszabbították a kéményt, és a koksztüzelésről fatüzelésre térnek át. Felszólították a Műszéntermelő Vállalatot, szüntesse meg a savgőz szennyezést, a Pestvidéki Brikettgyár a koromszennyezést, az Észak-magyarországi Vegyi Művek Gém utcai telepe a savgáz- és koromszennyezést. Gondoskodnak róla, hogy egyes üzemek, mint például a Reanal gyár, a bambiüzem, az Elektromos Ktsz ne a lakóházak ablakai felé vezesse az egészségre ártalmas gázokat.

Kőbányán jelenleg 26 szennyező gócot tartanak nyilván. A tanácsnak gondot okoz, hogy ezek egy része kitelepítésre ítélt vállalat, és a felettes szervek nem döntöttek még arról, kaphatnak-e ezek az üzemek anyagi segítséget a levegőszennyezést megszüntető berendezés létesítésére, illetve a technológia megváltoztatására. A vállalatok addig saját erőforrásaikból próbálnak javítani a helyzeten, ez azonban kevés a végleges rendezéshez.

Mérnökök és technikusok részvételével egy bizottság megvizsgálta két nagy lakótömb kéményeinek magasságát: 130-at szabálytalannak találtak. A tanács szerint szükséges lenne, hogy a rendőrség ellenőrizze azokat a járműveket, amelyekben szennyeződést okozó anyagokat nem megfelelő körülmények között szállítanak.

A tanács határozata szerint újra felkutatják, milyen üzemek szennyezik a leginkább Kőbánya levegőjét és milyen újabb gócok keletkeztek. Ellenőrzik az 1965 júliusában hozott határozatok végrehajtását, s ahol az nem történt meg, azonnal intézkednek.

(1965. szeptember 4., 3. oldal)

Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.