Egy egoista társadalomnak semmi esélye

Nem vagyunk hajlandóak tudomást venni a társadalmat átszövő destruktív viselkedésmintákról.

Muki
2013. 11. 08. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar társadalom egyik legsúlyosabb terhe, s ezt mindenféle búsongó köldöknézegetés nélkül vallom, a népmozgalmi és egészségügyi dimenziókban meglévő súlyos problématömeg. Minden más területen – ilyen az önkábításig mantrázott gazdasági rendszer is – csak a már folyamatosan válságban lévő humán dimenziók jó és optimális működésével érhető el siker. Igen, siker; ez az az állapot, ami minálunk nem hogy nem természetes cél és motivációt serkentő drog, hanem egyenesen az irigység és a gyanakvás melegágya. A helyzet megoldhatatlannak tűnik, hiszen a terápiát nem csupán az anyagi, hanem a mentalitás világában is meg kell(ene) kezdeni. Miközben szinte folyamatosak a családok és a gyermekvállalás könnyítésére tett intézkedések, addig a mentalitás bonyolult rendszerében nem történik változás. És erre ne is számítson senki.

E területen antagonisztikus ellentét feszül a társadalom és azon aktorok között, amelyek kísérletet tesznek a beavatkozásra. Magyarul: senkinek nincsen joga mások hálószobájának kulcslyukán bekukkantani, miközben éppen a termékeny időszakban lévő korosztály fordul teljes arccal csak a saját egójának stimulására és igényeinek kielégítésre, miközben egyéb ellenerők is dolgoznak.

Sokan valamiféle hurráoptimizmussal még mindig arról beszélnek könnyekig meghatva, hogy a magyar társadalomban milyen fontos helyen szerepel a gyermekvállalás, addig mindennek az adatok tendenciózusan ellentmondanak. Míg 2000-ben hetvenhét százalék, addig 2008-ban a fiataloknak már nyolcvannégy százaléka élt gyermek nélkül. Ezzel párhuzamosan csökken az egy- vagy több gyermekes fiatalok száma is. A párkapcsolati dimenzió is hasonló: 2012-ben a 15-29 éves korosztály hetvenkét százaléka volt egyedül, miközben az ezredfordulón hatvankilenc százalék volt ez az arány. A legutóbbi cenzus szerint is a 30 év alatti férfiak kilencven, míg a nők nyolcvannyolc százaléka él partner nélkül.

 


Állítom: szegényebbek lettünk egy illúzióval, miközben nem vagyunk hajlandóak tudomást venni arról a beteges és destruktív egoizmusról, ami az élet minden területét mérgezve átszövi a magyar társadalmat.

És kurva nehéz igazságot tenni. Mert miközben azt látjuk éppen az ifjúsági kutatások adatai alapján, hogy a fiatalok egyre nagyobb arányban élnek gyermektelenül, nincs kellő mélységében feltárva a posztmodern korszak hatása e populációkra s noha én is gyakran emlegetem a destruktív egoizmust, talán helytelenül és tehetetlen dühből fakadóan, a probléma sokkal mélyebb. S most nem az orrtúró, anyuci kedvence, motiválatlan és egész nap az internet előtt ülő, újabban csendes generációnak nevezett arcokról beszélek, hanem a napi tíz-tizenkét órát güriző, mellette iskolába járó és egyéb más szerepeknek is megfelelni kénytelen csoportokról.

Olyan bonyolult és kihívásokkal teli ez a szerepmátrix, ami meggyőződésem szerint kiemelt szerepet játszik a rossz életminőség kialakulásában is, ami éppen úgy magában foglalja a testi-lelki megbetegedéseket, mint ahogyan a párkapcsolatok tartósságát is veszélyeztetik. E korszak és az abban fellépő kényszerek a jó élet megélésének esélyét rontják.

Ezen életmód önkéntességét megint csak azok hangoztatják, akiknek sem a hiánygazdaságról, sem a valódi teljesítményről, sem a társadalmi mobilizációs csatornák buktatóiról nem tudnak semmit. Mert miközben számos nagyember a gyermekvállalás elmaradásáért a karrierizmust okolja, addig ez mindössze tizenöt százalékban „bűnös”, ellenben a jövedelmi és a lakásviszonyok együttesen hetven százalékban felelősek e problémakörben. Azért is lenne fontos megismerni, hogy a fiatalokat milyen hatások érik, hogy a közgondolkodásból végre kikopjon az az avitt és félhomályban tapogatózó gondolkodás, amely szerint az élet még mindig felosztható a nyolc óra munka, pihenés és szórakozás amúgy sosem volt valósága.

A posztmodern korszak emberének élete olyan bonyolult, aminek áttekintése és főleg megértése nem történhet meg a kényelmes íróasztalok és kiváltságok közepette.

A blog további posztjait itt találja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.