Moratórium: már nem kell fizetni a törlesztőrészleteket?

A devizahiteles perekben jártas ügyvédnő szerint körültekintőnek kell lenni, és óvatosságra int mindenkit.

tt
2014. 05. 14. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újonnan megalakult Országgyűlés hétfőn meghozta a döntést a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról.
A kilakoltatási moratórium meghosszabbításának célja, hogy biztonságban tartsa a nehéz helyzetbe került devizahiteles családok otthonát addig, amíg a Kúria nem hozza meg a döntést a devizahitelek ügyében – fogalmazott a Lánchíd Rádióban a KDNP alelnöke, Rétvári Bence.

A Civil Összefogás Fórum szerint a kilakoltatásokat leginkább azokban az esetekben kellene elhalasztani, amikor az adós a lakására felvett jelzáloghitele miatt került nehéz helyzetbe. A hétfőn megszavazásra került beadvány minden olyan devizaalapú kölcsönre vonatkozik, ahol ingatlanalapú a bejegyzett jelzálog, tehát az olyan autóhitelekre és szabad felhasználású kölcsönökre is, amelyek esetében a jelzálog ingatlanalapú.

Ugyanakkor a fideszes Csöbör Katalin miskolci országgyűlési képviselő kezdeményezésére a parlament elfogadott egy szűkítő feltételt is, amely alapján bizonyos esetekben nem hosszabbítható meg a kilakoltatási tilalom. Így a továbbiakban nem alkalmazható a moratórium, ha az ingatlan árverési vevője vagy átvevője helyi önkormányzat, illetve állami vagy önkormányzati tulajdonú gazdálkodó szervezet, amely írásban vállalja, hogy a birtokba vételtől számított két éven belül felújítja az ingatlant, és a munkahelyteremtés, munkaerő-megtartás, helyben maradás elősegítése érdekében pályázatot ír ki a bérbeadására.

Csöbör Katalin módosító javaslata indoklásában azt írta: e szabályozás alkotmányosan igazolható indoka, hogy a települések fennmaradásának gyakorlatilag feltétele, hogy minden eszközzel segítsék munkahelyek létrehozását, vállalkozások létesítését. Ehhez pedig szükséges, hogy helyben lakó, ott munkát végző, a közterhekhez hozzájáruló családokkal bővüljenek a közösségek.

Most nagyjából 150 ezer család van, akinek az otthonát mindenképpen meg kell menteni – mondta a kilakoltatási moratórium meghosszabbítása kapcsán Zsigó Róbet, a Fidesz szóvivője az M1 Az Este című műsorában hétfőn. Gulyás Gergely szerint a Kúria döntése után két héttel a kormány elkészíti a devizahiteles törvényjavaslatot.

A most megszavazott döntés értelmében tehát a kilakoltatási tilalom addig tart, ameddig meg nem születik a devizahitelesek helyzetét rendező jogszabály. A bankok addig senkinek az otthonát nem árverezhetik el, és senkit nem rakhatnak ki az utcára. A moratórium meghosszabbítását a már zajló végrehajtási eljárásokban is alkalmazni kell.

Az adósmentés eme fázisában viszont adódik a kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az adósok a moratórium védőernyője alatt nem fizetik a törlesztőrészleteket, mondván, hogy a devizahitel-törvény meghozásakor újraszámolt hitelösszeg úgyis jóval kevesebb lesz a mostanitól. Az ügyben Damm Andreát, a devizahitelperek által ismertté vált ügyvédnőt kérdeztük.

„Senkinek nem ajánlom, hogy a moratórium védelmére hivatkozva megtagadja a fizetést. Igaz, hogy nem lakoltatják ki, de ne feledjük, hogy addig, amíg idáig eljutna, megannyi kellemetlenségen keresztül átesik – figyelmeztetett az ügyvédnő. – Az, aki eljátszik a gondolattal, hogy nem fizet tovább, nem tudja, milyen tortúrát vállal, ráadásul olyan kimenettel, aminek a végét még ő sem látja. Gondoljunk csak bele, a moratórium valóban megvéd attól, hogy ne rakjanak az utcára, de amíg ide eljut, addigra már a kérdéses ingatlan nem lesz az ő nevén, a havi munkabérből megy a letiltás, és nagy valószínűséggel a nevén szereplő ingóságai (gépjármű, híradástechnikai cikkek stb.) már árverezésre kerültek.”

„A moratórium lejártával – amennyiben a törvény másképp nem rendelkezik – viszont már akár másnap is elvehetik az ingatlant. Összességében azt tudom nyomatékosan tanácsolni, hogy ameddig a kormány nem rakja rendbe törvényi szinten a dolgokat, addig ne hazardírozzon ezzel az, aki tudja fizetni a hitelét” – figyelmeztet Damm Andrea.

Rogán Antal korábban egy sajtótájékoztatón sürgette a Kúriát, hogy a még nyitott kérdésekben, az egyoldalú szerződésmódosítás és az árfolyamrés ügyében minél hamarabb tárgyaljon és döntsön. „Ha ezzel kapcsolatban a Kúria akár május végéig, akár ( ) júniusban állást foglal, a Fidesz képviselőcsoportja nevében arra tudok ígéretet tenni, hogy abban a pillanatban – a Kúria döntését figyelembe véve – a devizahitelesek helyzetének rendezéséről szóló törvény meg fog születni és a parlament elé kerül” – mondta a Fidesz frakcióvezetője.

A Hír Televízió P8 című műsorában ehhez hozzátette még: a pénzintézetek is érdekeltté válnak abban, hogy rendezzék a helyzetet. Az üggyel kapcsolatban korábban Rétvári Bence elmondta a Magyar Nemzetnek, hogy a tiltás a devizaprobléma rendezéséig érvényben marad, s előfordulhat, hogy a folyamat végén a bankoknak újra kell számolniuk a tartozások összegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.