Ismert, az Országgyűlés hétfő este házszabálytól eltéréssel határozatlan ideig meghosszabbította a devizahitelesekre vonatkozó kilakoltatási moratóriumot. Ez volt az új ciklusban elfogadott első törvényjavaslat.
Zsigó Róbert Az Estében elmondta: az ellenzéknek problémája volt azzal, hogy a moratóriumnak nincsen végső határideje, míg a kormányoldal azt mondja, addig nem lehet senki fölül eladni a házát, amíg nem tudják véglegesen megoldani a devizahitel-kérdést. Szerinte ezzel a bankokat is érdekelték tették abban, hogy ez mielőbb megtörténjen.
A Fidesz szóvivője hozzátette: remélik, hogy a Kúria minél hamarabb kiegészíti a jogegységi határozatát. A kormányban és a parlamentben megvan a szándék, hogy mielőbb megoldja a helyzetet, illetve hogy teljes egészében kivezesse a rendszerből a jelzálogalapú devizahiteleket. Minden készen áll arra, hogy ha a Kúria meghozza a döntését, akkor az Országgyűlés intézkedjen – hangsúlyozta.
Zsigó szerint a döntésre nem elsősorban az Országgyűlésnek van szüksége. De szeretnék mindenképpen megvárni, hogy a legfelső bírói fórum az összes jogi lehetőséget, illetve kockázatot megvizsgálhassa. Ez kell ahhoz, hogy a képviselők úgy tudjanak dönteni, hogy az adósok minél kevesebb kockázatot vállaljanak. Fontos, hogy ha a parlament hoz egy törvényt, akkor annak ne a devizahitelesek igyák meg a levét – emelte ki Zsigó Róbert.
A legfelső bírói fórum remélhetően gyors határozatát követő két héten belül a kormány előáll a jogszabálytervezettel – jelentette ki a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Gulyás Gergely. A Fidesz frakcióvezető-helyettese a családi csődvédelemről azt mondta: az is fontos segítség, de nem a devizahiteleseknek, hisz míg ez az intézmény a Ptk.-ban is rögzül, jóval hosszabb idő, megnyugtató megoldást így szerinte kizárólag a lakásalapú jelzáloghitelekre vonatkozó országgyűlési döntés hozhat.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is arról beszélt a múlt héten, hogy egy oldalra kerülnek a devizaadósok és a bankok azzal, hogy a parlament végső időpont nélkül fogadhatja el a kilakoltatási moratórium meghosszabbítását. A Fidesz frakcióvezetője bízik abban, hogy a Kúria még a nyári ítélkezési szünet előtt dönt a visszamenőleges kamatemelés és az árfolyamrés kérdésében, így ugyanis a parlament is nyár előtt határozhat.
Rétvári Bence a Magyar Nemzetnek, arról is beszélt: előfordulhat, hogy a folyamat végén a bankoknak újra kell számolniuk a tartozások összegét.