Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti londoni látogatása során arról is beszélt, a következő csata, amelyet az országnak meg kell vívnia, a növekedési csata lesz. A nagy európai gazdaságok jövőre várható gazdasági növekedése gyenge, és Magyarországnak „rendkívül nehéz lesz” 1,5-2 százalékos növekedési ütemet úgy elérnie, hogy a többiek messze elmaradnak ettől . Kijelentette: a magyar kormánynak ezért növekedési tervet kell készítenie, és az előző napi kormányülésen ő meg is bízta ezzel a gazdasági minisztert. Közölte: reményei szerint ezt a tervet egy-két héten belül a kormány a nyilvánosságnak is bemutathatja.
Az Országgyűlés honlapján közölt válaszban a tárcavezető megerősítette azt is: további, a 2012-es költségvetéssel kapcsolatban bejelentett bevételi és kiadási intézkedésekre nincs szükség. A kormány olyan költségvetési törvénytervezetet nyújtott be a parlamentnek, amely az EU gazdasági és pénzügyminiszteri tanácsa által felvetett problémákat kezeli. Olyan intézkedések kerültek elfogadásra, amelyek tartósak, szerkezeti jellegűek, és biztosítják, hogy az államháztartás hiánya a 3 százalékos referenciaérték alá kerüljön 2012-ben. Ezek kiváltják a tanács által egyszerinek minősített intézkedések kifutásának hatását.
Ezen felül a 2012. évi költségvetési törvényjavaslatban a kormány már figyelembe vette a világgazdasági környezet romlását, és a konvergenciaprogramhoz képest jelentősen lefelé módosított makrogazdasági előrejelzésre építette a költségvetést – áll a dokumentumban. Matolcsy György felhívja a figyelmet arra is: 2013-ban a Széll Kálmán-terv hatályba lépő megtakarításai ellensúlyozzák az ágazati különadók megszüntetésének és a bankadó megfeleződésének hatását. 2014-től kezdődően pedig már nincsenek olyan egyszerinek mondott bevételek, amelyek kiesése pótlólagos problémát jelentene a költségvetésnek, és további intézkedéseket tenne szükségessé – fogalmaz a miniszter.