Kínában két írásjellel jelzik a válság szót: az első a veszélyt, a második viszont a lehetőséget jelenti. Ez utóbbi az, amiről szeretnék most beszélni – kezdte See Lian Ong, a FRICS elnöke. – A globális munkaerő 10 százalékát foglalkoztatja az építőipar, a világon meglévő ingatlanok pedig a globális összvagyon mintegy 70 százalékát teszik ki – vágta földhöz hallgatóságát rögtön az elején a kínai szakember. A magyar GDP az utóbbi időben meglehetősen statikus volt, Oroszországban, Indiában vagy Kínában ezzel szemben komoly növekedést tapasztalhatunk. Ez biztató – emelte ki.
Elmondta, a legtöbb befektetés jelenleg Dél-Amerikába áramlik, a Közel-Keletről pontosan ennek ellenkezője mondható el. A multinacionális cégek folyamatosan vonják ki tőkéjüket előbbi régióból, ettől függetlenül régión belüli és régióközi tőkeáramlás is várható a következő időszakban. Oktatni kell első körben a brazil, avagy a kínai munkaerőt, minőségjavulást csak ezt követően lehet majd elvárni.
Elképesztő ütemű információáramlás
7,3 billió dollárt tesz ki jelenleg a globális építőpiaci teljesítmény. A lakosságnövekedés és a gyors urbanizáció nagy nyomás alá helyezi a kormányokat, melyeknek ki kell elégíteniük az új igényeket. Kínában 20 olyan város van, mely 10 millió feletti lakossal rendelkezik. Az építőipar a gazdasági növekedés legtisztább mutatója, így nincs más hátra, mint felpörgetni azt – hangsúlyozta a szakember. Ha a jelenlegi energiafogyasztást tartani kívánjuk, akkor rövidesen már három Földre lenne szükségünk. Ezért is fontos, hogy a technológiai fejlesztések ne álljanak le, emellett pedig a szakértelem, az információáramlás követése is elsőrendű. Egy diák első éves egyetemistaként összegyűjtött tudása a negyedik évben már elavultnak számít.
Negatív a hangulat
Milyen az ingatlanpiaci hangulat ma Magyarországon? – tette fel a kérdést Andrea Sartori, a KPMG közép-kelet-európai régiójának vezetője. A RaM hallgatósága szerint egyértelműen negatív. A bankvezetők panelbeszélgetése során az is kiderült, miért. Az eredmény abszolút nem meglepő, a magyar ingatlanpiaci hangulat jelenleg egyáltalán nem befektetőbarát. Érdekesség, hogy a tavalyi konferencián a válaszadók több mint 50 százaléka még bizakodó volt, ez mára teljesen megváltozott. Gyárfás Sándor, az Erste Bank üzletági igazgatója úgy vélte, a legutóbbi uniós konferencián a görögökkel kapcsolatban megszületett döntés sem volt képes megmozdítani a piacot. Július óta nagyon komoly lassulás jellemző az ingatlanpiacra.
Amíg Csehország 14 százalékát fedi le a kelet-európai ingatlanbefektetéseknek, addig Magyarország mindössze hatszázalékos szeletet tudhat magáénak ebből a „tortából”. Noah M. Steinberg, a WING elnök-vezérigazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: most meg kell békélni a helyzettel, de biztosra vehető, hogy ebben a régióban is meg fog változni a hangulat. Viszont a bankok ingatlanfinanszírozási készségének muszáj megváltoznia, enélkül ugyanis nem lehetséges a kilábalás a válságból. Török Árpád, a Trigránit vezérigazgatója kétségesnek látja, hogy a magyar piaci tranzakció visszakapaszkodjon a 2 milliárdos küszöbre. Ehhez nem áll rendelkezésre elegendő eszköz. Adány Tamás, az OTP Jelzálogbank prominense ehhez annyit tett hozzá: a kiemelkedés egyik motorja Oroszország lehet.
Elhangzott, a magyar hitelállomány értékvesztettsége nagyjából 40 százalékos. A régióban hazánk ezzel a középmezőnyben helyezkedik el, Ausztria szerepel a legjobban, ezen a téren tehát nem változott a helyzet tavaly óta. Gyárfás Sándor úgy vélte, a kevés banki tranzakció a legfőbb oka annak, hogy ezen a piacon nem látszódik még a válság vége. A befektetők és a bankok megfelelő együttműködése viszont elindíthat pozitív folyamatokat.
A vendégek többsége úgy vélte, hogy nagyon nehéz ma banki finanszírozáshoz jutni Magyarországon. Török Árpád elmondta, fontos különbséget tenni a fejlesztésfinanszírozás és a refinanszírozás között. Mindig az ár a kérdés persze. Kifizetődő lesz-e a projekt azon az alapon, ahogy a bank képes finanszírozni? Lengyelország ilyen szempontból kiemelkedik a régióból, itt a finanszírozás mindkét fajtájához sokkal könnyebb hozzájutni. Noah Steinberg kiemelte, már 2005-ben sem volt könnyű finanszírozáshoz jutni, pedig sokan nem így emlékeznek vissza a válság előtti időszakra. Ha ebből indulunk ki, akkor a mostani helyzetből is van kiút. A bankok Ausztriában, Szlovákiában és Lengyelországban a legnyitottabbak az új fejlesztésekhez való hitelezésre. Magyarország a sor végén található ebben a vizsgálatban.
1943 óta nem adtak át olyan kevés lakóingatlant, mint 2011-ben, hangzott el a panelbeszélgetések során, ettől függetlenül bizonyos, hogy az emberek előbb-utóbb szeretnének majd elköltözni a panellakásokból, a leromlott állapotú házaikból. Szükség van tehát új lakások építésére. Jelenleg ugyanis a befektetők elsősorban szállodákat és irodákat építenek, lakásokat csupán elvétve.

A szívműtét után végre hazamehetne Gyuszika, de ehhez még segítségre van szükség