Mi lesz a munkahelyek sorsa?

A gyógyszergyár döntésében nem játszott szerepet a hazai k+f helyzete.

Kovács András
2011. 11. 03. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk információi szerint 2012. június 30-al megszüntetik a Sanofi/Chinoin magyarországi piacvezető gyógyszergyár teljes kutatását. 160-nál több magasan képzett szakembert küldenek el. A hír kapcsán megkerestük Rózsa Ivánt, a cég kommunikációs igazgatóját, aki kiemelte, hogy a jelenlegi döntés globális szintű, több országot érintő átszervezés, amelynek hazánk csak az egyik eleme. Nem bocsátunk el 160 embert, ennyi pozíció érintett a tervezett átalakításban, de ennél biztos, hogy kevesebb embert bocsátunk el – tette hozzá. Rózsa elmondta, hogy a teljes kutatás-fejlesztéssel foglalkozó létszám hazánkban 300 fő. Ennek értelmében körülbelül ennek a számnak a fele az, ahány pozíciót ez a tervezett döntés érinthet – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató. Ez nem jelenti azt, hogy ennyi embert érinthet a döntést, a korábban írtaknak megfelelően ennél várhatóan kevesebb embert kell elbocsátani, hiszen az emberek egy részének lesz lehetősége a kutatás-fejlesztés más területén vagy a vállalat egyéb egységeiben elhelyezkedni – mondta Rózsa.

Ezen túlmenően megjegyezte, hogy az innovációt érintő kormányzati intézkedések és e hazánkat is érintő átszervezés között semmilyen összefüggés nincsen. Ugyan a jelenlegi helyzet nem segíti a hazai k+f helyzetét, ez ebben a döntésben nem játszott szerepet – hangsúlyozta Rózsa. – Kutatás-fejlesztést ezután is fogunk végezni Magyarországon, csak ez immáron nem a korai, felfedező kutatással együtt értendő, hanem a későbbi, viszont kevésbé kockázatos, a betegek számára hamarabb elérhető szakaszra vonatkozik – mondta a kommunikációs igazgató.

Még nem tudni pontosan, mi lesz

Egyébként a Sanofinál zajló átalakításokról a Bloomberg is beszámolt, miszerint a kutatás-fejlesztési területen leépítésekre készülnek Európában és az Egyesült Államokban a Genzyme biotechnológiai cég felvásárlása miatt. A cég tervei szerint a k+f tevékenységet Franciaországban, Németországban, Ázsiában és Bostonban összpontosítanák. A gyógyszeripari vállalatnál 15 ezer fő dolgozik a fejlesztési területen. Jean-Marc Podvin, a vállalat szóvivője a tervezett átalakítások kapcsán úgy nyilatkozott, nem lehet még tudni, hány munkahelyet helyeznek át és hányat szüntetnek meg.

Kiszámíthatóak lesznek az alap forrásai

Mint arról az MNO korábban beszámolt, a jövőben megváltozik a hazai innováció finanszírozása, mégpedig úgy, hogy az innovációs alapba befizetett összegek egy részének a visszaigénylése megszűnik. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ennek kapcsán úgy nyilatkozott, 2012-től az Innovációs Alapot teljes egészében az innovációsjárulék-befizetések finanszírozzák, ahol eleve hatékonysági többletet és így többletforrást jelent, hogy az a mintegy 7-10 milliárd forint, amit eddig az innovációs járulékból leírtak, noha mögötte valódi kutatás-fejlesztés nem állt, most bekerül az Innovációs Alapba.

További előnye az új rendszernek – mondta Cséfalvay –, hogy az alap forrásai végre kiszámíthatóak és kalkulálhatóak lesznek, az Innovációs Alap 2012-ben megnyíló új pályázataiból pedig a valóban kutatás-fejlesztéssel és innovációval foglalkozó vállalatok és intézmények juthatnak támogatáshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.