Lapunk információi szerint 2012. június 30-al megszüntetik a Sanofi/Chinoin magyarországi piacvezető gyógyszergyár teljes kutatását. 160-nál több magasan képzett szakembert küldenek el. A hír kapcsán megkerestük Rózsa Ivánt, a cég kommunikációs igazgatóját, aki kiemelte, hogy a jelenlegi döntés globális szintű, több országot érintő átszervezés, amelynek hazánk csak az egyik eleme. Nem bocsátunk el 160 embert, ennyi pozíció érintett a tervezett átalakításban, de ennél biztos, hogy kevesebb embert bocsátunk el – tette hozzá. Rózsa elmondta, hogy a teljes kutatás-fejlesztéssel foglalkozó létszám hazánkban 300 fő. Ennek értelmében körülbelül ennek a számnak a fele az, ahány pozíciót ez a tervezett döntés érinthet – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató. Ez nem jelenti azt, hogy ennyi embert érinthet a döntést, a korábban írtaknak megfelelően ennél várhatóan kevesebb embert kell elbocsátani, hiszen az emberek egy részének lesz lehetősége a kutatás-fejlesztés más területén vagy a vállalat egyéb egységeiben elhelyezkedni – mondta Rózsa.
Ezen túlmenően megjegyezte, hogy az innovációt érintő kormányzati intézkedések és e hazánkat is érintő átszervezés között semmilyen összefüggés nincsen. Ugyan a jelenlegi helyzet nem segíti a hazai k+f helyzetét, ez ebben a döntésben nem játszott szerepet – hangsúlyozta Rózsa. – Kutatás-fejlesztést ezután is fogunk végezni Magyarországon, csak ez immáron nem a korai, felfedező kutatással együtt értendő, hanem a későbbi, viszont kevésbé kockázatos, a betegek számára hamarabb elérhető szakaszra vonatkozik – mondta a kommunikációs igazgató.
Még nem tudni pontosan, mi lesz
Egyébként a Sanofinál zajló átalakításokról a Bloomberg is beszámolt, miszerint a kutatás-fejlesztési területen leépítésekre készülnek Európában és az Egyesült Államokban a Genzyme biotechnológiai cég felvásárlása miatt. A cég tervei szerint a k+f tevékenységet Franciaországban, Németországban, Ázsiában és Bostonban összpontosítanák. A gyógyszeripari vállalatnál 15 ezer fő dolgozik a fejlesztési területen. Jean-Marc Podvin, a vállalat szóvivője a tervezett átalakítások kapcsán úgy nyilatkozott, nem lehet még tudni, hány munkahelyet helyeznek át és hányat szüntetnek meg.
Kiszámíthatóak lesznek az alap forrásai
Mint arról az MNO korábban beszámolt, a jövőben megváltozik a hazai innováció finanszírozása, mégpedig úgy, hogy az innovációs alapba befizetett összegek egy részének a visszaigénylése megszűnik. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ennek kapcsán úgy nyilatkozott, 2012-től az Innovációs Alapot teljes egészében az innovációsjárulék-befizetések finanszírozzák, ahol eleve hatékonysági többletet és így többletforrást jelent, hogy az a mintegy 7-10 milliárd forint, amit eddig az innovációs járulékból leírtak, noha mögötte valódi kutatás-fejlesztés nem állt, most bekerül az Innovációs Alapba.
További előnye az új rendszernek – mondta Cséfalvay –, hogy az alap forrásai végre kiszámíthatóak és kalkulálhatóak lesznek, az Innovációs Alap 2012-ben megnyíló új pályázataiból pedig a valóban kutatás-fejlesztéssel és innovációval foglalkozó vállalatok és intézmények juthatnak támogatáshoz.

További komoly vizsgálatok zajlanak Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban