Simor marad, az IMF jön

Simor András jegybankelnök mandátuma végéig a helyén marad, és várhatóan januárban folytatódnak az IMF-tárgyalások – mondta el Rogán Antal.

WL
2011. 12. 21. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a TV2 Mokka című műsorában szerdán a José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke által a magyar miniszterelnöknek írott levélről elmondta, sok ilyen levelet kaptak, például a bankadó vagy a különadók kapcsán. Ha eleget tettek volna a felszólításoknak, mint például Románia, akkor az ország sokkal rosszabb helyzetben lenne. Romániában is csökken a banki hitelezés, mint Magyarországon, miközben ott a kormány 25 százalékkal csökkentette a fizetéseket és 15 százalékkal a nyugdíjakat.

Kifejtette, óvatosan kezeli az ilyen felszólításokat, aminek oka az is, hogy nagy bajban vannak az euróövezet országai. A nyomásgyakorlás arról is szól, hogy Magyarország ne maradjon ki az uniós paktumból.

Három kérés

Rogán Antal elmondta, hogy az IMF–Európai Bizottság tárgyaló delegáció három kérést fogalmazott meg. Az első az volt, hogy ha lehet, a magyar pénzügyi rendszer stabilitása érdekében a kormány kössön megállapodást a Bankszövetséggel, s például rendezze a bankadó és a válságadók körüli kérdéseket. Ez megtörtént, s egyebek mellett rendezték devizahitelesek helyzetét, s tételesen bemutatták a válságadók kivezetésének menetrendjét.

A másik kérés az volt, hogy a költségvetést igazítsák a várható európai növekedéshez és az euró várható forintárfolyam-szintjéhez. Ezt szintén megtette a parlament.

A harmadik kérés az volt, hogy vagy vonják vissza a jegybanktörvény módosítását, vagy egyeztessék a benne szereplő pontokat. Ez az Európai Központi Bankkal megtörtént. A bank tizenöt észrevételt tett, ebből tizenhármat maradéktalanul, a tizennegyediket ötven százalékban veszik figyelembe. A tizenötödiket pedig nem, mert az ország nem tagja az eurózónának, ezért még nem kell alkalmazkodnia hozzá.

Nem akart emelést a kormány

Hozzátette: a vita arról szól, hogy nőhet-e a monetáris tanács tagjainak a létszáma. Két fővel nőni fog – mondta.

Aláhúzta, a jegybank független, illetve a monetáris tanács tagjai is függetlenek, amit mutat a legutóbbi kamatemelés is. A kormány ugyanis nem szeretett volna emelést, mert az nem támogatja a gazdasági növekedést. A tagok számát pedig azért kell növelni, hogy ha lejár néhány tanácstag mandátuma, kontinuitás legyen a szervezetben. Kifejtette: eszük ágában sincs elmozdítani Simor Andrást.

Elmondta, a törvényt azért akarják módosítani, hogy megteremtsék az alkotmányos lehetőséget egy később lehetséges, a jegybankot és a felügyeletet érintő, 2013-as vagy 2014-es összevonásnak.

Rogán Antal szerint az IMF–uniós tárgyalások várhatóan januárban folytatódnak. A politikus reális esélyt lát a megállapodásra, arra számít, hogy a készenléti hitelnél egy kicsivel jobb megállapodást sikerül kötni, hiszen nem hitel kell, hanem az, hogy biztonságosan tudják finanszírozni az országot a következő években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.