A Market piackutató intézet a gazdasági élet, az oktatás, a média és a politikai élet vezető képviselői körében végzett felmérést. Az intézet által „véleményvezéreknek„ nevezett megkérdezettek 58 százaléka bizakodóan tekint a jövőbe a következő két-három hónapot illetően. Valamivel pesszimistábbak azonban a teljes lakosság átlagánál, akiknek a körében 61 százalék volt derűlátó.
A vizsgált csoport négyötöde arra számít, hogy a gazdasági válság érinti ugyan Ausztriát is, de enyhe formában. Noha az uralkodó vélekedés szerint nehezebb lesz leküzdeni a nehézségeket, mint 2008-ban, csak 4 százalék gondolja azt, hogy Ausztriának nem sikerül megbirkóznia a válsággal.
Kétharmaduk úgy gondolja, hogy a válság viszonylag hosszú ideig tart majd, ennek ellenére abból indulnak ki, hogy az euró stabilizálódik majd. 60 százalékuk gondolja úgy, hogy Ausztria megőrzi „tripla A” adósosztályzatát, ugyanakkor csak 10 százalék biztos ebben.
Az osztrák államadósság csökkentésének kilátásai nem túl jók a megkérdezettek szerint. Négyötödük úgy véli, hogy a kormány eddigi intézkedései nem vagy nem teljesen célravezetők ebben a tekintetben.
A legtöbb válaszadó egyetértett abban, hogy az államháztartás konszolidálásához szükségesek strukturális reformok, az állami kiadások csökkentése és az, hogy a kormánypártok – a konzervatív Osztrák Néppárt és az Osztrák Szociáldemokrata Párt – jussanak megegyezésre egymással és határozottan lépjenek fel, a saját támogatói érdekcsoportjaikra való tekintet nélkül. A strukturális reformok között első helyen említették a felmérés résztvevői a közigazgatás ésszerűsítését a szövetségi és a tartományi hatáskörök összehangolásával és egy nyugdíjreformot.
Az osztrák kormánykoalíció tavaly év vége óta folytat egyeztetéseket egymással egy évi kétmilliárd eurós takarékossági csomagról. A Néppárt szerint a kiadási oldali lépésekkel is lehetséges elérni a kitűzött célt, míg a szociáldemokraták szorgalmazzák valamely vagyoni jellegű adó bevezetését.