A kiskereskedelmet 13 százalékkal, az árukereskedelmet 10, a szolgáltatások kereskedelmét 15 százalékkal kívánja fellendíteni a kelet-kínai Sanghaj városa az idén – derül ki a városi kereskedelmi bizottság szerdán ismertetett terveiből.
Az előirányzatokból az is kiderül, hogy a 23 milliós metropolis a tavalyi 48 után az idén újabb 50 multinacionális vállalatot kíván a városba vonzani. Ezzel a 400-at is meghaladná a regionális székhelyükként Sanghajt választó nagy nemzetközi vállalatok száma a pénzügyi világközpont szerepére törekvő városban.
A város vezetése nemzetközi kapcsolatrendszerének kihasználásával és a külföldi vállalatok számára garantált kedvezményes politikákkal igyekszik a városba csábítani a nemzetközi cégeket. Legutóbb például a múlt héten a multinacionális vállalatoknál dolgozók vízumát illető könnyítéseket ígértek, vagyis az több évre jár majd, s ezentúl nem kell minden évben hosszabbításért folyamodni. Ezen túl Han Cseng a jogi környezet javítását, a szellemi tulajdonjogok fokozottabb védelmét helyezte kilátásba, egyelőre konkrétumok nélkül.
A vállalatok számára gondot jelentenek a városban rendkívül magas ingatlanárak, energiaárak és munkaerőköltségek, az országos összehasonlításban kedvezőtlen személyi jövedelem- és társasági adók, valamint a drága szociális kiadások.
A kínai nagyvárosok közül Sanghajban a legmagasabbak az üzletet illető költségek – mutatott rá a kínai Forbes magazin tavaly év végén. Ehhez járul a térségbeli verseny a külföldi cégek megnyerésére, mely téren Sanghajnak Pekinggel, Hongkonggal, Szingapúrral és Szöullal kell megmérkőznie.