A Barclays Capital rendszeresen méri a globális adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. A hétvégén ismertetett legfrissebb vizsgálat során a ház azt a kérdést is feltette a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy tartanak-e a görög válság által a világgazdaság egészére gyakorolt negatív hatástól. A megkérdezetteknek összesen a 75,8 százalék válaszolta azt, hogy „igen, valamelyest” vagy azt, hogy „igen, nagyon is”. Arról ugyanakkor erősen megoszlottak a vélemények, hogy Görögország végül elhagyja-e az euróövezetet, és ha igen, milyen eséllyel.
A válaszadók 37,9 százaléka jelölte be a megadott válaszlehetőségek közül a 0–20 százalékos valószínűségi sávot, 17,2 százalékuk 20–40 százalék közötti kockázatra voksolt, a befektetők 31 százaléka a 40–60 százalékos kockázati sávot választotta, 13,8 százalék szerint a 60–80 százalék közötti valószínűség a helyes válasz. A 80–100 százalékos kockázati sávot azonban senki nem jelölte be, vagyis a japán intézményi kötvénybefektetői körben a Barclays Capital felmérése szerint nincs olyan, aki teljesen biztosra venné Görögország távozását a valutaunióból. Más nagy londoni pénzügyi elemzőcégek szerint ugyanakkor várhatóan a legújabb görög mentőcsomag sem fogja megakadályozni Görögország kiesését az euróövezetből.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai az új görög pénzügyi segélyprogramról összeállított értékelésükben úgy vélekedtek, hogy jóllehet az új görög mentőcsomaggal az euróövezet „nyerhet egy kis időt”, azonban a program „irreális gazdasági feltételezésekre” épül, és várhatóan „nem lesz sikeresebb, mint az első”. A ház szerint éppen ezért fennáll annak a lehetősége, hogy a nemzetközi hitelezői trojka, vagyis az euróövezeti tagállamok, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) néhány hónapon belül törli az egész segélyprogramot, különösen akkor, ha a választások után megalakuló új görög kormány nem lesz hajlandó teljes mértékben tartani magát a feltételekhez. Mindezek alapján a Capital Economics londoni elemzői arra számítanak, hogy a most elfogadott segélyprogram valószínűleg néhány hónap, sőt akár néhány hét alatt összeomlik, és Görögország még az idén elhagyja az euróövezetet.
A Barclays Capital új befektetői felmérésének tanúsága szerint ugyanakkor a japán intézményi kötvénybefektetőket Portugália sorsa is meglehetősen aggasztja. Arra a kérdésre, hogy szerintük melyik további euróövezeti gazdaságot fenyegeti az összeomlás veszélye, 75,9 százalék Portugáliát nevezte meg. E felmérésben – amelyben több válaszlehetőséget is meg lehetett jelölni – a második helyre Írország került, de csak a válaszok 10,3 százalékával, Spanyolország és Olaszország összeomlásától pedig a vizsgálatba bevont befektetői körnek mindössze a 6,9, illetve a 3,4 százaléka tart. A japán kötvénybefektetők 17,2 százaléka ugyanakkor nem számít további eurógazdaságok összeomlására.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert