Tovább „fertőzhetnek” a görögök

A japán intézményi kötvénybefektetők háromnegyede változatlanul attól tart, hogy a görög adósságválság negatív hatással lesz a világgazdaság egészére.

PR
2012. 02. 26. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Barclays Capital rendszeresen méri a globális adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. A hétvégén ismertetett legfrissebb vizsgálat során a ház azt a kérdést is feltette a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy tartanak-e a görög válság által a világgazdaság egészére gyakorolt negatív hatástól. A megkérdezetteknek összesen a 75,8 százalék válaszolta azt, hogy „igen, valamelyest” vagy azt, hogy „igen, nagyon is”. Arról ugyanakkor erősen megoszlottak a vélemények, hogy Görögország végül elhagyja-e az euróövezetet, és ha igen, milyen eséllyel.

A válaszadók 37,9 százaléka jelölte be a megadott válaszlehetőségek közül a 0–20 százalékos valószínűségi sávot, 17,2 százalékuk 20–40 százalék közötti kockázatra voksolt, a befektetők 31 százaléka a 40–60 százalékos kockázati sávot választotta, 13,8 százalék szerint a 60–80 százalék közötti valószínűség a helyes válasz. A 80–100 százalékos kockázati sávot azonban senki nem jelölte be, vagyis a japán intézményi kötvénybefektetői körben a Barclays Capital felmérése szerint nincs olyan, aki teljesen biztosra venné Görögország távozását a valutaunióból. Más nagy londoni pénzügyi elemzőcégek szerint ugyanakkor várhatóan a legújabb görög mentőcsomag sem fogja megakadályozni Görögország kiesését az euróövezetből.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai az új görög pénzügyi segélyprogramról összeállított értékelésükben úgy vélekedtek, hogy jóllehet az új görög mentőcsomaggal az euróövezet „nyerhet egy kis időt”, azonban a program „irreális gazdasági feltételezésekre” épül, és várhatóan „nem lesz sikeresebb, mint az első”. A ház szerint éppen ezért fennáll annak a lehetősége, hogy a nemzetközi hitelezői trojka, vagyis az euróövezeti tagállamok, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) néhány hónapon belül törli az egész segélyprogramot, különösen akkor, ha a választások után megalakuló új görög kormány nem lesz hajlandó teljes mértékben tartani magát a feltételekhez. Mindezek alapján a Capital Economics londoni elemzői arra számítanak, hogy a most elfogadott segélyprogram valószínűleg néhány hónap, sőt akár néhány hét alatt összeomlik, és Görögország még az idén elhagyja az euróövezetet.

A Barclays Capital új befektetői felmérésének tanúsága szerint ugyanakkor a japán intézményi kötvénybefektetőket Portugália sorsa is meglehetősen aggasztja. Arra a kérdésre, hogy szerintük melyik további euróövezeti gazdaságot fenyegeti az összeomlás veszélye, 75,9 százalék Portugáliát nevezte meg. E felmérésben – amelyben több válaszlehetőséget is meg lehetett jelölni – a második helyre Írország került, de csak a válaszok 10,3 százalékával, Spanyolország és Olaszország összeomlásától pedig a vizsgálatba bevont befektetői körnek mindössze a 6,9, illetve a 3,4 százaléka tart. A japán kötvénybefektetők 17,2 százaléka ugyanakkor nem számít további eurógazdaságok összeomlására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.