Guttyán Tamás elmondta: a gazdálkodók kihasználták az enyhe decemberi és januári időjárást, így a március második felében induló növényvédelmi munkálatokig, az első, úgynevezett lemosó permetezésig várhatóan mindenütt befejezik a metszést. A legtöbb munkát a közel 16 ezer hektár almás metszése adja Szabolcsban.
A szakemberek megkezdték a gyümölcsfák rügyvizsgálatát is, hogy felmérjék a februári fagyok okozta esetleges károkat. Guttyán Tamás közölte: az eddigi vesszőhajtatások alapján a fagy legfeljebb csak a korán virágzó csonthéjas gyümölcsöket, főként a korai meggyet károsíthatta, de azt sem számottevő mértékben. Korai meggyből ráadásul kevés található Szabolcsban, a 4300 hektáros összterületnek csak 4–5 százalékán.
A megyei főfalugazdász elmondta azt is: az őszi vetések állapotfelmérésének eredménye március végére, április elejére várható, akkor derül ki, hogy a repce- és gabonatáblák hogy vészelték át a kedvezőtlen őszi és a téli időjárást. Különösen a 10 500 hektár összterületű repcével van gond, elképzelhető, hogy a 40–50 százalékát ki kell szántani és újravetni más növénnyel tavasszal – tette hozzá.
Guttyán Tamás kitért arra is, hogy a februárban hullott nagy mennyiségű hó már elolvadt a térségben, s az éjszakai fagyoknak köszönhetően sehol nem alakult ki belvíz a mezőgazdasági területeken. Március második felében a gazdálkodók így indíthatják a tavaszi talaj-előkészítő munkálatokat, s kezdődhet a vetés, amelyhez megfelelő a vetőmagellátás – mondta.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó