Nem mindenhol tabu a jegybanki hitel

Mindössze 51 országban tilos pénzhez juttatni a költségvetést, s számos helyen a központi bank a kormánnyal közösen dönt.

LM
2012. 10. 11. 3:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Európában tabunak számít az, hogy egy ország központi bankja hitelezzen a kormánynak, világszerte egyáltalán nem ilyen egységes a gyakorlat ebben a témában. A Nemzetközi Valutaalap egyik idei tanulmányából kiderül, hogy a vizsgált 151 ország közül mindössze 51 tiltja egyértelműen a monetáris finanszírozást, miközben Európán belül 41 országból 36 zárkózik el a lehetőség elől. Igaz, ezt az eszközt többségében a kevésbé fejlett államok tekintik megengedhetőnek közvetlen formában, azonban olyan komoly gazdasági súlyú országok központi pénzintézetei is, mint például az Egyesült Államoké, Nagy-Britanniáé, Japáné és Izraelé, bizonyos körülmények között időről időre mankót nyújtanak a költségvetésnek.

Aktívabb szerepben a jegybank?

Felmerül a kérdés, hogy az uniós mentőalapok előnyeit nem élvező európai országokban a jegybankoknak nem kellene-e aktívabb szerepet vállalni a válság kezelésében. – Azt semmiképpen sem lehet mondani, hogy a központi bank részvétele az állampapír-piaci feszültségek csillapításában az ördögtől való – így vélekedett a témában Dedák István közgazdász. A Magyar Nemzeti Banknál bár elismerik a beavatkozás előnyeit, elzárkóznak az eszköztől annak kockázatosságára hivatkozva.

További részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.