Az MFB 2012 augusztusában kötött szerződést a Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank AG-vel, hogy megszerezze annak a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-ben (TakarékBank) meglévő, részvényeket és átváltoztatható kötvényeket magában foglaló tulajdoni részesedését.
Az MFB a – legfeljebb 40,5 százalékos – részesedés megszerzésével nem kerül többségbe, illetve nem lesz jogosult a vezető tisztségviselők többségének megválasztására, vagy visszahívására. Emellett a társaság üzleti és stratégiai tervével kapcsolatos döntéseket a TakarékBank alapszabálya szerint a jövőben is a közgyűlés hozza meg, amelyben a TakarékBank kisrészvényesei, a takarékszövetkezetek a szavazatok többségével rendelkeznek – olvasható a GVH közleményében.
A TakarékBank közgyűlése már döntött
A TakarékBank szeptember 14-én tartott rendkívüli közgyűlésén a többségi tulajdonos takarékszövetkezetek részben a tervezett adásvétellel összefüggésben módosították az alapszabályt, ezzel elhárult az akadály az új tulajdonos belépése elől. A fejlesztési bank még június közepén tett indikatív ajánlatot a TakarékBankra. A német DZ Bank TakarékBankban lévő részesedése 38,5 százalék, a bank többségét, 56,5 százalékot a takarékok birtokolják.
Alacsony a hazai tulajdonban lévő pénzintézetek aránya
A régióban sehol nem olyan alacsony a belföldi tulajdonban lévő pénzintézetek aránya, mint hazánkban – derül ki a Nemzetközi Valutaalap egyik tanulmányából. A magyarországi bankok már a kilencvenes évek közepén is nagyrészt külföldi tulajdonban voltak. A kormány célja, hogy ötven százalékra növelje a hazai pénzintézetek súlyát.