Drámai módon változhat a világ energetikai térképe

Az Egyesült Államok 2017-re Szaúd-Arábiát megelőzve a világ első számú olajtermelője, és már 2015-re a legnagyobb gázkitermelője lehet – írta jelentésében az IEA.

WL
2012. 11. 12. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IEA szerint drámai módon változik a világ energetikai térképe, s ez lényegesen módosítja azokat a korábbi elképzeléseket, amelyek az energiaipar jövőjéről szóltak. „Észak-Amerika jelentős olaj- és gázipari átalakulás előtt áll, amely a világ valamennyi térségére kihat majd, de hasonlóan nagy hatású változások elképzelhetőek az energiahatékonyság terén a világ többi részén is” – fogalmazott Maria van der Hoeven, az ügynökség vezérigazgatója. A szervezet szerint 2013-ra a 2010. évi energiakereslet ötödét kitevő hatékonyságjavulás mehet végbe. Ez azt bizonyítja, hogy az energiahatékonyság éppen olyan fontos, mint az energiaforrások korlátossága, és a hatékonyság növelésére irányuló felfokozott törekvések az energiapolitikai törekvések egységesítőjeként hathatnak – írja az IEA. Az energiaügynökség által közölt elsődleges forgatókönyv szerint az Egyesült Államok 2020-ra nettó földgázexportőrré válik, és 2035-re energetikai szempontból nettó önellátóvá válik.

Nő az olajkitermelés

A fosszilis energiahordozók továbbra is elsődlegesek maradnak a világ energia-összetételében. Az IEA számításai szerint az olaj világpiaci kereslete 2020-ra napi 7 millió hordóval nő majd, és 2035-re meghaladja majd a napi 99 millió hordót. Ekkorra az olaj hordónkénti ára reálértéken eléri a 125 dollárt, ami nominális értéken 215 dolláros szintet jelent. Az olajkitermelést jelentősen növeli majd a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli államokban a nem hagyományos és mélytengeri kitermelés, de 2020 után ismét nő az OPEC- tagállamok kivitelére való ráutaltság. Az olajkitermelés 2035-ig tartó növekedésének 45 százalékát Irak adja majd – véli az IEA, hozzátéve hogy a közel-keleti állam az időszak végére a világ második legnagyobb kőolajexportőrévé léphet elő Szaúd-Arábia után.

Fontos szerepben a megújuló energia

A gázpiacon 2035-re 50 százalékkal, 5 billió (5000 milliárd) köbméterre nő a világpiaci kereslet. A kitermelés növekményének közel fele származik majd nem szokványos forrásokból. A legnagyobb termelésbővülés az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Kínában várható – írja a szervezet. Az IEA számításai szerint a szénpiac kilátásai attól függnek, hogy miként módosul a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos szabályozás.

A megújuló energia 2015-re a világ második legfontosabb áramforrása lesz, és 2035-re megközelíti a jelenleg első helyen lévő szén mértékét. Ez a növekedés azonban attól függ, hogy az államok fenntartják-e a támogatások rendszerét – véli az energiaügynökség. Tavaly a támogatás globálisan 88 milliárd dollárt tett ki, de 2035-re vélhetően 4,8 billió dollárra nő.

Az atomenergetikai kapacitások több országban csökkentek a fukusimai baleset után, de néhány országban, egyebek mellett Kínában, Dél-Koreában, Indiában és Oroszországban továbbra is nőnek majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.