A baszk Kutxabank takarékpénztár szombaton közleményben jelentette be, hogy azonnali hatállyal valamennyi kilakoltatási eljárást felfüggeszt, amíg ismertté nem válik a kormány szándéka a kérdésben. A bank a felfüggesztést kizárólag az olyan jelzáloghitelekre vezette be, amelyeket az adósok elsődleges lakhelyük megvásárlására vettek fel.
Pénteken az észak-spanyolországi Bilbao egyik külvárosában a 53 éves Amaia Egana, aki egy helyi buszgarázsban dolgozott, a bírósági végrehajtók közeledtét látva levetette magát harmadik emeleti lakása erkélyéről. Spanyolországban ez már a második olyan eset volt, amikor valaki a kilakoltatás helyett a halált választotta. Október végén egy 53 éves férfit holtan találtak granadai háza udvarán a kilakoltatására érkező végrehajtók. Egy nappal később egy másik, ugyancsak 53 éves, négy éve munkanélküli férfi a kilakoltatástól félve Burjassotban kiugrott a lakása ablakán, de túlélte a zuhanást, s jelenleg kórházban ápolják.
Októberben 2,73 százalékkal emelkedett a munkanélkülisegély-kérelmek száma szeptemberhez képest Spanyolországban – közölte hétfőn a spanyol munkaügyi minisztérium.
A munkanélküliségi ráta növekedése az egész euróövezetre jellemző – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat október végi jelentéséből.
Százak tüntettek a spanyol fővárosban
A pénteki öngyilkosság után Mariano Rajoy miniszterelnök bejelentette: reméli, hogy hétfőn a legrászorultabbakat érintő kilakoltatások ideiglenes felfüggesztéséről tudnak tárgyalni. Úgy fogalmazott: „ez nehéz téma, de remélem, hogy hamar jó hírekkel szolgálhatunk a spanyol állampolgároknak”.
A pénteki haláleset után Madridban százak tüntettek a „gyilkos bankárok” ellen. A madridi tiltakozók azokhoz a kilakoltatott lakástulajdonosokhoz csatlakoztak, akik október 22. óta táboroznak a Caja Madrid, egykoron az egyik legnagyobb spanyol takarékpénztár madridi székháza előtt.
A Caja Madrid immár az államosított Bankia – a harmadik legnagyobb spanyol bank – tagja, amely nemrég részesült állami tőkeinjekcióban. Spanyolország korábban több mint 100 milliárd eurós mentőhitelt kapott az euróövezeti állandó mentőalaptól (ESM) a bankok feltőkésítéséhez. A tüntetők, akik „Hitelsikkasztás” és „A Bankia elcsalja az emberek lakását” feliratú transzparenst tartottak, egyperces csenddel emlékeztek meg a pénteken elhunyt nőről.