Josef Ackermann svájci pénzügyi szakember, a Deutsche Bank (DB) volt vezérigazgatója szerint Európa nem kerülheti el a görög adósság egy részének elengedését. Hasonló véleményen van Frank-Walter Steinmeier, az ellenzéki SPD parlamenti frakcióvezetője is, aki úgy látja, hogy 2014-ben, a német parlamenti választásokat követő évben a lépésre mindenképpen sor kerül. Hosszabb távon az adósságelengedést nem tartja kizártnak az FDP parlamenti frakciójának vezetője sem.
„Valamikor szükség lesz egy újabb adósságelengedésre” – jelentette ki Ackermann a Handelsblatt című gazdasági lap konferenciáján hétfőn este. Az IIF (Institute of International Finance) nemzetközi bankszövetség elnökeként Ackermann egyezett meg Athénnal az első adósságelengedés feltételeiről, melynek keretében az idén márciusban a bankok és biztosító társaságok veszteségként írták le görög kötvénybefektetéseik nagyobbik hányadát. A valutaunió szétesése „sokkal többe kerülne, mint egy újabb befektetés az európai egység kiépítésébe és megerősítésébe” – fogalmazott Ackermann.
„Ez nem probléma”
Azt, hogy az Európa Központi Bank (EKB) olcsó hitelekkel időt igyekszik nyerni, Ackermann nem tekinti problémának, mivel „nem áll fenn a sokak által hangoztatott inflációs veszély”. A „megnyitott pénzcsapok” sem most, sem az elkövetkező néhány évben nem jelentenek inflációs kockázatot. „Az EKB teljes mértékben tudatában van annak, hogy azt a likviditási többletet, amelynek kialakulására meg van az esély, a konjunktúra beindulásának első jeleire ki kell vonnia a piacról. Ettől azonban még évekre vagyunk” – mondta Ackermann.
„Állítom: az adósságelengedés témája nem került le az asztalról, azt csak a német parlamenti választások utánra tolták ki” – mondta Frank-Walter Steinmeier, a ZDF tévécsatorna Reggeli Magazin műsorában. A tárgyalások minden résztvevője pontosan tudatában van annak, hogy az adósság elengedése nélkül nem fog menni a dolog – tette hozzá. Az FDP parlamenti frakciójának vezetője, Rainer Brüderle sem tartja kizártnak, hogy hosszabb távon sor fog kerülni a német kormánykoalíció által határozottan elutasított adósságelengedésre.
Mint arról az mno.hu beszámolt megállapodtak az euróövezeti országok pénzügyminiszterei és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői hétfő éjjel Brüsszelben abban, hogy Görögországnak az eredetileg elhatározott 120 százalék helyett elég lesz a bruttó hazai össztermék (GDP) 124 százalékára csökkentenie államadósságát 2020-ra.
Versenyt úsztak az elszabadult kukák a pécsi villámárvízben + videó
