Január elsején életbe lép a fiskális paktum

Finnország, a tizenkettedik eurózóna-tagállamaként, pénteken adta át a ratifikációról szóló okmányt.

NT
2012. 12. 21. 14:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanács közleményében ismerteti, hogy Finnország a tizenkettedik eurót használó országként, pénteken adta át az uniós intézményeknek a kiegyensúlyozott költségvetési politikát megkövetelő paktum ratifikációjáról szóló okmányt.

Ez volt a feltétel

A paktum életbe lépésének feltétele éppen ez a 12 eurózóna-tagállam általi megerősítés, ratifikáció. Finnországon kívül a paktumot már ratifikálta Ausztria, Ciprus, Németország, Dánia, Észtország, Spanyolország, Franciaország, Görögország, Olaszország, Írország, Litvánia, Lettország, Portugália, Románia és Szlovénia is. Az uniós tagállamok közül az Egyesült Királyság és Csehország döntött úgy, hogy nem írja alá a paktumot.

A tanács emlékeztet, hogy a paktum célja a fiskális fegyelem fokozása és nagyobb ellenőrzés lehetővé tétele az eurózónán belül azáltal, hogy bevezeti az „egyensúlyi költségvetés” szabályát. Ennek értelmében a nemzeti büdzséknek egyensúlyban kell lenniük, vagy többletet kell mutatniuk, ami azt jelenti, hogy az aláíró országok költségvetései legfeljebb a bruttó hazai termék 0,5 százalékának megfelelő strukturális hiányt mutathatnak.

Egy évük van rá

A paktum azt is előírja, hogy ezt a követelményt a tagállamoknak a hatályba lépést követő egy éven belül, vagyis legkésőbb 2014. január 1-jéig át kell ültetniük saját jogrendjükbe, lehetőleg alkotmányos szinten. Ha ez nem történik meg, az Európai Bíróság az adott ország GDP-je 0,1 százalékáig terjedő büntetést szabhat ki, amelyet az eurózóna országai az övezet mentőalapjának, az Európai Stabilitási Mechanizmusnak (ESM) lennének kötelesek megfizetni.

A tanács arra is kitér, hogy a paktum ratifikációja és az egyensúlyi költségvetés szabályának tagállami jogba történő átültetése előfeltétele annak, hogy egy ország segítséget kaphasson az ESM-től. Emlékeztet a közlemény arra is, hogy a paktum értelmében az eurót használó országok vezetőinek legalább évente kétszer csúcstalálkozót kell tartaniuk.

Csak az eurózóna tagjaira érvényes

A közlemény ismerteti továbbá, hogy a fiskális paktum előírásai jelenleg csak az azt aláíró eurózóna-tagokra nézve kötelező érvényűek, a közös pénzt egyelőre nem használó országok számára akkor lesznek majd kötelezőek, ha azok is bevezetik az eurót. A tanács ugyanakkor emlékeztet, hogy az eurózónán kívüli országok önkéntes alapon bejelenthetik, hogy a paktum egyes előírásait önmagukra nézve kötelező erejűnek tekintik.

Fegyelem az euróövezetben

Mint ismert, március elején írták alá 25 európai uniós tagállam, köztük Magyarország vezetői a fiskális paktum néven emlegetett szerződést, amely az euróövezeten kívüli országokra csak az után vonatkozik majd, hogy csatlakoztak a zónához. A dokumentumot a nemzeti ratifikálási rendnek megfelelően az aláíró országokban törvényben is jóvá kell hagyni. A brüsszeli aláírási ceremónián Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke hangoztatta: olyan előrelépésről van szó, amely segít helyreállítani a bizalmat az EU gazdasági és pénzügyi uniója iránt. A dokumentum megalkotását kezdeményező Angela Merkel német kancellár pedig az EU történetében mérföldkőnek minősítette az aláírást.

A dokumentumot magyar részről Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, aki egy interjúban azt is megerősítette, hogy a szerződés Magyarországra csak az után vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.