Egyre kevesebb hitellel tartozunk a bankoknak

A negyedik negyedévben tovább csökkent a lakosság hitelintézetekkel szemben fennálló tőketartozása, s folytatódott a háztartási hitelportfólió romlása.

KG
2013. 02. 15. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB adatai szerint a negyedik negyedévben az előzőhöz hasonló tendencia érvényesült: a tőketörlesztések továbbra is jelentősen meghaladták a folyósítások volumenét, ennek következtében tovább csökkent a lakosság hitelintézetekkel szemben fennálló tőketartozása. Ezt a folyamatot erősítette, hogy az előző negyedévhez képest megnövekedett az eladott követelések volumene is, 39,9 milliárdról 57,9 milliárd forintra.

A háztartásoknak folyósított hitelek összege a negyedik negyedévben 142,429 milliárd forintot tett ki, közel 20 milliárd forinttal alatta maradt az előző negyedévinek. A tőketörlesztések összege 232,703 milliárd forintot tett ki (ebből 46,3 milliárd előtörlesztés), mintegy 12 milliárd forinttal kisebb, mint az előző három hónapban. A lakosság tőketartozása a negyedik negyedévben 39,3 milliárd forinttal mérséklődött, és 2012 végén 6757,956 milliárd forintot tett ki. A mérséklődés ugyanakkor jóval kisebb összegű a harmadik negyedévinél (205,3 milliárd forint).

Az etikus bankok hitelezési gyakorlata utópisztikus elképzelésnek tűnik Magyarországon – főleg a devizahitelek alatt megroppant családok számára. Vannak azonban Európában olyan pénzintézetek, amelyek azzal érnek el sikereket, hogy etikusan működnek.

Doubravszky György, a pénzügyi jogok biztosa szerint a devizahitelezésben a probléma sem hagyományos, és a hagyományos megoldások sem működnek.

Az MNB szerint emögött két tényező hatása húzódik meg. Egyrészt a hitelleírások mértéke a késedelmes devizahitelek forintra váltását követően visszaállt a szokásos szintre, a harmadik negyedévi 23,5 milliárdról 2,7 milliárd forintra csökkent. (A hitelintézetek 2012 harmadik negyedévében hajtották végre a késedelmes devizahitelek forintra történő konverzióját az erre jogosultak körében, ami a fennálló követelés 25 százalékának kötelező elengedésével járt, emellett a hitelintézetek önkéntes alapon is hajtottak végre konverziót.) Másrészt az előző negyedév végéhez képest jelentősebb forintárfolyam-gyengülés volt, ami növelte a devizában (elsősorban svájci frankban) denominált lakossági hitelállományok forintértékét.

A tájékoztatóból kiderül: 2012 negyedik negyedévében folytatódott a háztartási hitelportfólió minőségének romlása: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya – a megelőző negyedévi devizahitel-konverzió pozitív hatása után – ismét emelkedett. 2012. december végén – szerződésenként nézve – a háztartási hitelek 16,3 százaléka haladta meg a 90 napon túli késedelmet, ami 0,5 százalékpontos növekedés az előző negyedévhez képest. Az átstrukturált hitelek esetében a 90 napon túli késedelemmel rendelkező állomány aránya 37,7 százalékot tett ki a vizsgált negyedév végén, ez szeptemberhez képest 5,2 százalékpontos bővülés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.