Már az Európai Bizottság előtt a magyar szuperközpont

Már az Európai Bizottság előtt van a szegedi lézerközpont, az ELI-ALPS nemzetgazdaságilag kiemelt projekt pályázati anyaga.

NT
2013. 05. 31. 12:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tölgyesi Viktória elmondta: a projekt jövője szempontjából rendkívül fontos állomás volt az egy hónappal ezelőtti kormánydöntés. Ennek alapján a jövőbeli tervekhez és a projekt megvalósításához szükséges támogatási kérelmet be lehetett nyújtani az Európai Bizottsághoz. Ezzel párhuzamosan folytatódik a beruházási szakaszra történő felkészülés, amely a terep-előkészítési munkálatok után várhatóan ősszel kezdődhet meg. Tölgyesi Viktória kiemelte: a felkészülés során nagy hangsúlyt fektetnek a humánerőforrás-fejlesztésre is, hiszen a világon egyedülálló ELI beruházás megvalósulásánál szükség lesz további fizikusokra, biológusokra, vezető mérnökökre, gépész- és villamosmérnökökre, mechatronikai mérnökökre, mérnök informatikusokra, továbbá szakmunkásokra és technikusokra is.

Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a tervek szerint néhány napon belül kiírják a közbeszerzést a kivitelezésre, az építési munkálatok pedig várhatóan ősszel kezdődhetnek meg.
Az ELI-ALPS különleges építészeti követelményeivel kapcsolatban elmondta: az épületegyüttes 24 ezer négyzetméteres lesz, legfontosabb része az a 7 ezer négyzetméteres csarnok, amelyen a lézeres kísérleti területet alakítják ki. Itt a legfontosabb a termikus stabilitás és a rezgésmentesség biztosítása, ennek érdekében az egész technológiát egy 1 méter vastag beton alapszerkezetre helyezik.

Az ELI-ALPS projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása, amelyben mind a lézerimpulzusok, mind a segítségükkel előállított további fényforrások a nemzetközi kutatók rendelkezésére állnak. A szegedi intézet a világ legnagyobb csúcsintenzitású impulzusait előállító intézmények közül kitűnik az egy másodperc alatt előállított legtöbb, és egyúttal időben legrövidebb impulzusaival. A berendezés várhatóan nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai, orvosi és anyagtudományok terén is lehetővé teszi a kiemelkedő kutatási eredmények elérését.

Az ELI lézeres kutatóközpont a tervek szerint 2015-re épül fel. Akkorra elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is és indulhat a kutatói munka. A nemzetközi kutató- és tudóscsoport munkáját segíti, hogy a lézertechnológia fejlesztése tovább folytatódik, egészen 2018-ig. Az ELI az európai kutatási infrastruktúrák stratégiai tervében szereplő 44 pán-európai érdekeltségű kutatási nagyberendezés egyike. A beruházás 61,3 milliárd forintból valósul meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.