A szociális ellátórendszerbe illeszthető földprogram elsősorban a hátrányos helyzetű családoknak nyújt különféle kedvezményes juttatásokat a megélhetéshez, az önálló egzisztencia kialakításához – mondta Kovács Zoltán. A programban tavaly 101, idén pedig már 151 település nyert el pályázati támogatást, amelyből vetőmagot, palántát és fiatal jószágokat oszthattak ki az önkormányzatok. Idén már mintegy 500 hektár földet műveltek meg a programban részt vevők. E földek rendszerint az adott önkormányzat saját vagy bérelt területei, de több helyen az örökös nélkül maradt, a falun belüli kihalt házak kertjeit is hasznosítják közmunkások bevonásával – tette hozzá.
A mintaként szolgáló szociális földprogram munkaalkalmat jelent, a megtermelt zöldség-gyümölcs a helyi közüzemi, iskolai konyhákat is ellátja nyersanyaggal, van, ahol szociális bolthálózat épül a termékek helybeni kedvezményes értékesítésére – utalt rá az államtitkár. Az érintett települések polgármestereinek tapasztalata szerint a mintaprogram hasznos az egész közösségre nézve. A segélyek helyett adott értelmes munka által az emberek önbecsülése nő, a falu az önellátásra törekedhet, a családok kiegészítő jövedelemhez juthatnak. Mindez együtt az életminőségre is jótékony hatást gyakorol, a fiatalok szívesen maradnak a településen – hívta fel a figyelmet Kovács Zoltán.
A Tolna megyei Faddon idős emberek már nem művelt háztáji telkeit bérelte ki az önkormányzat, a 2,5 hektáron állástalan helyiek az általános iskola konyhájának termesztenek zöldséget. Fülöp János fidesz–KDNP-s polgármester elmondta, hogy az ültetvényt a szezonban 15-20 közfoglalkoztatott gondozta, borsót, zöldbabot, hagymát, mákot, burgonyát, paprikát, paradicsomot termesztettek. Az önkormányzat öntözőrendszert is kiépített, amellyel elkerülhették az aszálykárokat. A helyben termesztett, vegyszermentes zöldség a 320 iskolás gyermek étkeztetéséhez szükséges nyersanyag csaknem egészét fedezi.
Tóth Gabriella, Sóshartyán független polgármestere arról adott tájékoztatást, hogy a Nógrád megyei településen a kiskertek műveléséhez vetőmagot osztottak, a jelentkezők naposcsibéket kaptak. A burgonyaföldet közmunkások művelték. Pályázaton elnyert pénzből két tehenet is vásároltak, azóta az állomány már ötre duzzadt. A jószágokat az önkormányzat tulajdonában álló, közmunkások által rendbe hozott istállóban tartják, az állatok gondozását, fejését idős, a gazdálkodáshoz értő helyiek útmutatása szerint közmunkások végzik. A pályázati pénzből egy kis tésztaüzemet is berendeztek, az itt főzött tészta az óvoda, iskola konyhájára kerülhet.