A Fülöp-szigeteki Tacloban is feliratkozott azon városok listájára, amelyeket természeti katasztrófa sújtott az elmúlt években. Ezen a listán olyan városok szerepelnek, mint New York, Bangkok, Moszkva, New Orleans, Peking, Rio de Janeiro és Port-au-Prince. Napjainkban sok várost – elsősorban azokat, melyeket tengerpartra és folyók közelébe építettek – fenyeget az emelkedő tengerszint és az egyre hevesebb viharok veszélye. Jeffrey D. Sachs, a Columbia Egyetem professzora a jelenség kapcsán úgy véli: a globális fejlesztési feladatok között az egyik legfontosabb, hogy a városokat képessé tegyék arra, hogy ilyen körülmények között is megtalálják az utat a fenntartható fejlődéshez a 21. században.
A professzor úgy véli, a városok fontossága napjaink világgazdaságában példátlan. Az ipari forradalomig az emberiség történelme a vidékre koncentrálódott. Az embereknek csak mintegy 10 százaléka élt városokban. Ma azonban ez az arány 53 százalékra nőtt, és ez a szám 2050-re 67 lehet. Az egy főre jutó jövedelem magasabb a városokban, mint vidéken, és a bevételek nyolcvan százaléka a városokban összpontosul, közülük a 600 legnagyobb adja a városok összbevételének mintegy felét. Az új munkalehetőségek legnagyobb része a következő évtizedekben a városokban fog létrejönni, és kínál életlehetőséget fiatalok százmillióinak, ahogy azt Kína vagy Brazília példája is mutatja – szögezi le a szakember.
Sachs szerint a városok a közérdek innovációs központjai. A polgármestereknek napról napra számot kell adniuk arról, hogy mit tettek a munkahelyteremtésért. Felelősek azért, hogy meglegyen a biztonságos vízhez jutás, kezeljék a keletkező hulladékot, biztosítsák a lakhatást és infrastruktúrát, legyenek fejlesztések, védelmet kell nyújtani a katasztrófáktól és sürgősségi ellátást bekövetkezésük esetén.
A professzor úgy látja, a fenntartható fejlődés egy új koncepciót kínál a világgazdaság számára a 21. században. Ahelyett, hogy kizárólag a bevételre összpontosítanának, a fenntartható fejlődés arra ösztönzi a városokat, országokat és az egész világot, hogy egyszerre három cél lebegjen a vezetők szeme előtt: a gazdasági jólét, a társadalmi befogadás és a környezeti fenntarthatóság.